Hrad Bezděz: Navštivte jej i vy a prozkoumejte jeho prostory

Hrad Bezděz

Zámek se svým všedním vzhledem stojící na jednom ze dvou podobně vysokých svahů ční do jinak rovinaté krajiny a přitahuje všechny kolemjdoucí a turisty. Z hradu si užijete úžasný výhled do kraje na Lužické hory, Ještěd a okolí…

Pověsti daly vzniknout zdejším kopcům

Kolem původu dvou svahů dodnes koluje několik pověstí. Jedna z nich vypráví o provozovateli nedalekého mlýna, který se vsadil s démonem o to, kdo přes noc postaví větší svah. Mlynář prohlásil, že by jej měl vzít čert když, mu nikdo nepůjčí peníze. Démon se tedy objevil a sázka byla uzavřena – ale mlynář byl vyděšený a přál si zůstat naživu a na zemi, kdyby náhodou vyhrál. V opačném případě by ho démon odnesl do pekla.

Mlynář nakonec zjistil, že nemůže vyhrát. Jak tak bezbranně seděl uvnitř krčmy, přišla k němu prastará čarodějnice a zaručila se, že mu pomůže vyhrát, pokud si ji vezme. Mlynář věděl, že nemá moc na výběr, a tak souhlasil. Na konci příběhu mu sázka přinesla ovoce a on mohl zůstat naživu. Když se navíc vrátil do svého domku, místo stařičké babičky se objevila mladá krásná žena.

Kopce brzy našly využití

Těžko říci, kdy přesně byly dva svahy zformovány, ale Přemysla Otakara II. to v době jeho vlády pravděpodobně příliš nezajímalo. V podstatě nechal na jednom z nich postavit kamenný hrad, odkud měla chodit obrana po obchodní stezce. Zároveň potřeboval předejít rozšíření sousedních rodů Ronovců a Markvarticů. Hrad nebyl tak jako tak zjevně bezpečný, ale i on měl během 13. století vysokou hodnotu.

Hrad Bezděz 2
Foto: Pixabay

Místo hradu vězení a klášter

Zatímco Přemysl Otakar II. potřeboval vybudovat panovnické sídlo, po jeho odchodu zde byli zadržováni jeho nezletilý syn Václav a královna Kunhuta. V té době se o něj staral Ota Braniborský. Shodou okolností i Karel IV. se na hradě rád zdržoval. Vydáním dokumentu Majestas Carolina zamezil prodeji hradu, což byl výborný krok. V době husitské se z něj stala opora katolické církve, ale v 19. století hrad již chátral a chystal se k demolici. Každopádně lidé si hrad a jeho prostředí zamilovali, stejně jako Karel Hynek Mácha. A v roce 1953 převzala péči o hrad Státní památková péče.

Zdroj info: kudyznudy.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay