Tenhle žralok je skutečné kvítko – jeho maso je jedovaté, uloví i ledního medvěda a vypadá opravdu bizarně

Tenhle žralok je skutečné kvítko – jeho maso je jedovaté, uloví i ledního medvěda a vypadá opravdu bizarně. Žralok malohlavý, známý také jako žralok grónský, je opravdu fascinujícím tvorem.

Žraloci malohlaví se dožívají nesmírně vysokého věku, obvykle kolem 200 let. Tento odhad vědci stanovili na základě velikosti jejich zubů, které jim dorůstají po celý jejich život.

Žralok, o kterém toho mnoho nevíme

Tito žraloci byli velmi záhadní, až do relativně nedávné doby. První fotografie tohoto druhu v jejich přirozeném prostředí byly pořízeny až v roce 1995 a první video až v roce 2003. Žraloci malohlaví jsou také jediným druhem žraloka, který dokáže přežít v extrémně chladném arktickém moři. Jejich oblíbená teplota je kolem -1 stupně Celsia, a proto v létě klesají do hlubin, kde je větší chlad. Mimochodem, tito žraloci se běžně potápějí do hloubek kolem 2 000 metrů.

Foto: iNaturalist / Creative Commons / CC BY-NC 4.0 https://openverse.org/image/c97b8a12-3b06-4758-89ab-fca34b206b4e?q=Somniosus%20microcephalus

Jsou slepí, ale ne od narození

I když se žraloci malohlaví rodí s normálními očima, často o ně přijdou během svého života. Může za to zvláštní parazit jménem Ommatokoita elongata, který napadá jejich oči a doslova je požírá. Nicméně v hlubinách, kde tito žraloci obývají, je světlo vzácné, a proto slepota nemá na jejich život velký vliv.

Žralok malohlavý je jeden z největších druhů žraloků vůbec. Největší exempláře měřily 6,5 metru a vážily přes 1,2 tuny! Podle všeho útočí i na lidi – v žaludku jednoho žraloka byla objevena lidská noha. Častěji ijsou však nacházeny pozůstaky ledních medvědů nebo třeba sobů. Nejčastěji však tento žralok loví tuleně.

A aby toho nebylo málo – maso žraloků malohlavých je silně jedovaté. Mohou za to enzymy, které jim dokážou pomoci se změnou tlaku při vynořování a potápění. Podle záznamů grónských osadníků je maso toxické tolik, že může způsobit i smrt člověka. Pro konzumaci je proto třeba maso tohoto žraloka zahrabat na 12 dní do země, poté vykopat a ještě několik měsíců sušit. Vznikne vám známá páchnoucí pochoutka jménem „hákarl“.

 

Zdroj: https://www.denik.cz/ze_sveta/nejstarsi-tvor-na-svete-zralok-gronsky-se-doziva-512-let-20171214.html, https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/zralok-malohlavy-gen-dlouhovekost-gronsko-paryba-island.A230804_155738_hobby-mazlicci_bma

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.