Stonehenge je vlastně recyklát – vědci objevili místo, kde stálo původně. Shoduje se s legendou o obrech a Merlinovi

Stonehenge je vlastně recyklát – vědci objevili místo, kde stálo původně. Shoduje se s legendou o obrech a Merlinovi. Původní megalitický kruh Stonehenge byl původně postaven na západě Walesu před více než pěti tisíci lety. Jeho kameny byly posléze vykopány a přetaženy o více než 225 kilometrů dál na jeho současné místo v západní Anglii. To tvrdí nový výzkum archeologů z University College v Londýně. Zvláštní je, že tento objev podporuje záhadnou pověst o mýtickém čaroději Merlinovi a obrech.

Proč by někdo stavěl kameny tak daleko od lomu?

Vědci pod vedením archeologa Michaela Parker Pearsona objevili pozůstatky původního kamenného kruhu v Perseli Hills v západním Walesu nedaleko starověkých lomů, odkud byly podle geologů vytesány slavné modré kameny, z nichž je sestaven prehistorický kamenný komplex Stonehenge.

Je zajímavostí, že toto zjištění odpovídá informacím zaneseným v prastaré báji o mýtickém kouzelníkovi Merlinovi, který údajně nařídil obrům přesunout Stonehenge z Irska na jeho aktuální pozici. Podle vědců obří modré kameny mohly symbolizovat předky či rodové linie neolitických lidí, kteří původně žili poblíž lomů. To mohlo být důvodem, proč vzali kameny s sebou při migraci do vzdálené jihovýchodní Anglie.

„Říkal jsem si, proč by někdo řekl: ‚Postavíme kruh z kamenů z lomu vzdáleného 225 kilometrů?“ uvádí archeolog Parker Pearson z University College London, který vedl tým objevitelů.

Foto: Pixabay

Monolity s sebou vzali rodiny, ale proč?

Vyřešení záhady trvalo vědeckému týmu více než pět let, které strávili zkoumáním neolitických kamenných monumentů v okolí lomu v Preseli Hills. Zjistili, že čtyři kameny v lokalitě rašeliniště, ve welštině zvaného Waun Mawn, byly to jediné, co zbylo z mnohem většího kruhu až 60 kamenů, který přesně odpovídal rozložení původního 110 metrů širokého kruhu modrých kamenů ve Stonehenge. Tento původní kruh byl, podle stáří dřevěného uhlí a sedimentů z nyní prázdných děr po monolitech, postaven před 5 400 lety, tedy asi 400 let před nejranější fází dnešního Stonehenge.

Parker Pearson je přesvědčen, že kamenný kruh ve Waun Mawn a některé další kameny v okolí byly přesunuty, když celé rodiny opustily oblast, aby se přestěhovaly daleko na východ. Vědci si však nejsou jisti, proč tolik neolitických rodin náhle opustilo Preseli Hills, aby se přestěhovali tak daleko do Anglie. S předem připravenou cestou a dostatečnými zásobami jídla a pití mohli podle odhadů tehdejší lidé ujít s monolity kolem 5 kilometrů denně. Další otázkou je, proč své kamenny vyrovnali tak, aby odpovídaly východu slunce o letním slunovratu.

Merlin a obři aneb co praví legenda

Fakt, že byl Stonehenge postaven z kamenů přenesených z velké vzdálenosti, odpovídá středověké legendě o čaroději Merlinovi ze dvora krále Artuše, která praví, že kamenný kruh se původně nacházel v Africe, odkud jej obři přemístili do Irska jakožto centrum pro magické léčení. Merlin pak prý nechal obry přemístit kameny na jeho aktuální pozici v Salisbury Plain. Podle Parker Pearsona však není pravděpodobné, že by šlo o lidovou vzpomínku na přemístění Stonehenge. Dosud nejstarší známá ústní historie z Indie je stará „pouze“ 3000 let.

 

Zdroj: https://nedd.tiscali.cz/stonehenge-bylo-do-anglie-prestehovano-tvrdi-vedci-privezl-ho-bajny-merlin-504993, https://dvojka.rozhlas.cz/stavet-kameny-na-stonehenge-nepomahali-obri-ani-kouzelnik-merlin-rika-pavel-7475266, https://www.dotyk.cz/magazin/stonehenge-stavba/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.