Hrad Šternberk na Olomoucku láká na vánoční prohlídky. Ty se konají každou sobotu během adventu

Ve stejnojmenném městě v Olomouckém kraji se nachází gotický hrad Šternberk. Původně sloužil jako obranné středověké sídlo, později i jako sídlo biskupa. Založil ho nechal Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. Hrad v sobě nese prvky od gotiky až po secesi a zaujme především svou členitostí a velkou rozlohou. V adventní čas se sem můžete podívat na tradiční vánoční prohlídky.

Historie hradu Šternberk

Hrad Šternberk je spjatý s českým rodem Šternberků. Do jeho dějin zasáhly pohnuté osudy českých zemí během husitských válek i třicetileté války. Ve vlastnictví se střídali potomci Jiřího z Poděbrad s knížaty z Minstrberka. V roce 1699 hrad koupil Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna. V držení tohoto rodu byl hrad až do roku 1945. V roce 1886 byl v poměrně žalostném hradu, protože už delší dobu nebyl hrad nijak využíván.

Šternberk za Lichtenštejnů

Za lichtenštejnského knížete Jana II. Dobrotivého prošel hrad v roce 1886 radikální přestavbou v duchu romantického historismu, která mu vtiskla punc luxusního sídla. Interiér byl vybavený historickým mobiliářem, obrazy, nábytkem, gobelíny i plastikami. Na hradě byl instalován vodovod a osobní výtah, k vyhřívání hradních prostorů sloužily mohutné kotle, jež fungovaly na podobném principu jako ty původní středověké. Během této přestavby bohužel došlo k likvidaci většiny historických konstrukcí a prvků. Historii Lichtenštejnů na Moravě ukazuje výstava v prostorách hradu.

Hradní kuchyň. Foto: Palickap; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%A0ternberk,_hrad,_kuchy%C5%88_(5).jpg

Adventní prohlídky

Každou adventní sobotu (2. 12., 9.12., 16.12., 25.12. a 31.12) je hrad Šternberk otevřen pro veřejnost, a to v čase od 10:00 do 14:00 hodin. Prohlédnout si bude možné šlechtické reprezentační prostory v rámci základního okruhu. K vidění je kaple, chodba a pokoje prvního patra, lichtenštejnská kuchyně. Kromě toho návštěvníci uslyší zajímavé informace o vánočních zvycích a tradicích i o tom, jak Vánoce slavila šlechta a prostí lidé. Slavnostní atmosféru podtrhnou vystavené betlémy a vánoční doplňky.

Zdroj: https://www.hrad-sternberk.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ternberk_(hrad)

Hrad Šternberk. Náhledové foto: Richenza; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%A0ternberk_-_okres_Olomouc_(22).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.