wind

Hrad Windsor – tam, kde se anglická historie mísí se současností

Najdete ho ve stejnojmenném městečku, které je od Londýna coby kamenem dohodil – necelých 30 kilometrů. Právě tady se hrad Windsor vypíná do výšky v celé své kráse. Možná to nevíte, ale na území Británie jde o největší a zároveň nejstarší hrad.

Vybudoval ho už slavným Vilém Dobyvatel, tehdy ještě ze dřeva. Dnes jde o půvabného kamenného obra, kterého používá jako své oficiální sídlo i nynější královna Anglie Alžběta II. (tedy abychom byli přesnější, jako jedno z mnoha sídel).

Pozoruhodná historie Windsoru

Mnozí z vás si možná ještě pamatují na velký požár, který v roce 1992 Windsor zachvátil. Za své tehdy vzaly soukromá apartmá, reprezentační prostory i komnaty královské rodiny. Tehdy od postavení prvního dřevěného pilíře uplynulo něco přes 900 let. Rekonstrukce Windsoru trvaly celých pět let a není bez zajímavosti, že z více než 70 % byly zaplaceny vstupným, které uhradili zvídaví turisté právě při vstupu do Windsoru a do Buckinghamského paláce.

A návštěvu zde rozhodně doporučujeme. Windsor je totiž zajímavou ukázkou toho, jakými cestami se ubírala anglická historie. Období válek se na něm podepsaly stále se zesilujícími a přistavovanými hradbami, mírové časy zase luxusem a zdobnými obytnými pokoji.

Přístupný po celý rok

I přesto, že většinu letních víkendů tráví královská rodina právě zde, není problém se do Windsoru podívat. Výjimkou bývají velké ceremonie, konané dvakrát do roka, kdy mají vstup povolen pouze pozvaní hosté. Různé části hradu mají však různou otevírací dobu a výjimkou nejsou ani neplánované uzavírky.

Stálicí je například výměna stráží, probíhající každý den přesně v 11 hodin. Bohužel vstupné je poměrně vysoké a to i na anglické poměry. Takže pokud vám Londýn přijde drahý, tady už nad stavem své peněženky budete hořekovat dvojnásob. Za spoustu zajímavostí, které najdete uvnitř, to však rozhodně stojí.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *