Hřbitovní turistika a pražský genius loci

olšany

Staré hřbitovy mají své osobité kouzlo. A i když asi hned tak nebudou patřit mezi „tradiční“ turistické památky, přesto je řada turistů už teď vyhledává. Mnohde jich bývá dokonce víc než těch, kteří k jednotlivým hrobům chodí za svými blízkými

Nejde totiž už jen o pietní místa. Mají svou velkou kulturní, historickou a i duchovní hodnotu. Vždyť mnohé hrobky připomínají spíše zámky a k mnoha nebožtíků a jejich hrobům se váží zajímavé legendy. Dnes se pojďme podívat na zoubek těm pražským.

Za kouzlem pražských hřbitovů

Na území našeho hlavního města se nachází asi 80 hřbitovů, přičemž ty největší zabírají i několik desítek hektarů. Mezi ty nejatraktivnější patří rozhodně starý židovský hřbitov, který patří i ve světě k unikátům. Nejstarší náhrobek, který tu najdete, pochází z roku 1439. Zesnulí jsou tu uloženi v zem i deset vrstev nad sebou, protože kapacita hřbitova i přes jeho několikeré rozšiřování jednoduše nestačila.

Olšany

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Zajděte určitě k hrobce pražského rabína Judah Loew Bena Bezalela, pod jehož rukama vznikl údajně bájný golem.

Malostranský hřbitov leží vlastně na Smíchově

Jeho název je trochu zavádějící, ale to vůbec nevadí. Byl založen v roce 1680 (morová epidemie) a návštěvníci sem chodí obdivovat zejména vysokou kvalitu mnoha soch či uměleckých plastik. Odpočívá tu mnoho českých významných osobností – například architekti českého baroka Dientzenhoferovci nebo přední malíř Antonín Mánes.

A nesmíme zapomenout ani na „svatou“ Aničku – náhrobek se zobrazením malého děvčátka, k němuž dodnes lidé nosí květiny a hračky. „Svatá“ Anička vám totiž podle legendy dokáže splnit jakékoliv přání, pokud si ji jen trochu nakloníte.

Největší pražské pohřebiště – Olšanské hřbitovy

Pyšní se rozlohou přes 50 hektarů a místy připomínají spíše městský park. Aby ne, vždyť jde vlastně o 12 samostatných hřbitovů, spojených později dohromady. Podle odhadů tu odpočívá přes dva miliony nebožtíků (ty první sem uložila morová epidemie v roce 1680). Leží tu například Jan Palach, nebo Jan Werich a Jiří Voskovec.

Ze všech pražských hřbitovů mají právě Olšany tu nejzvláštnější atmosféru. Vedle sebe tu totiž najdete jak pečlivě upravené hroby, tak i téměř historické památky, rozpadající se pod vrstvami mechů a lišejníků. Jsou tu i pomníky, kaple, obřadní síně, kolumbárny a dokonce i jeden malý pravoslavný chrám. A nechybí ani samostatné vojenské pohřebiště nebo Nový židovský hřbitov ve východní části.

Náš tip: Hřbitovem prochází naučné stezky s informačními tabulemi, které vás provedou mezi nejznámějšími náhrobky a k dispozici jsou i komentované prohlídky.

Vyšehradský hřbitov a Slavín

A zapomenout nesmíme samozřejmě ani na Vyšehrad, jemuž dominuje zdaleka viditelná bazilika sv. Petra a Pavla. Právě tady odpočívá celá řada nejslavnějších českých velikánů – B. Smetana, A. Dvořák, K. Čapek nebo R. Kubalík… To jen jen malý výčet významných českých osobností, které tu našly svůj klid.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.