Jak přišel hrad Klapý o svou bílou věž

Jeho jedinečná silueta, charakterizovaná dvěma vysokými věžemi, se tyčí nad Českým středohořím už od 14. století. Právě tehdy se totiž rozhodl jeden z členů družiny Karla IV. – Zbyněk Zajíc z Valdeka – přistavět k jediné bílé věži svého hradu ještě další – kulatou útočištnou, vyvedenou z černého čediče.

Černá a Bílá věž pak po dlouhou dobu tvořily nerozlučnou pro oko příjemně kontrastní dvojici. A stojí tu tak dodnes, jen ta bílá už tak nějak není, co bývala…

Za všechno mohou tepelné elektrárny

Možná vás to překvapí, ale je to přesně tak. Věže přežily opuštění hradu i následné chátrání. Ovšem pískovec, z něhož byla Bílá věž hradu Klapý postavena, jen těžce odolával okolním vlivům. A když tedy v jeho blízkosti vyrostla tepelná elektrárna, byl jeho osud zpečetěn. Dnes vypadá Bílá stejně tmavě jako její mladší sestra a poznáte ji jenom díky charakteristickému obdélníkovému půdorysu.

Klapý nebo Házmburk? Je to jedno

Pokud vám jméno Klapý nic neříká, pak jste možná slyšeli o hradu Házmburk. Jde totiž o dva názvy pro jeden a týž hrad. Vypravit byste se za ním museli do Českého středohoří, konkrétně k obci Klapý.

Ale nečekejte volně přístupnou zříceninu. Klapý má svoji otevírací dobu i vstupné a není právě lehké se v obém zorientovat. Od listopadu do ledna je zavřeno, mimo sezónu jsou pak sázkou na jistotu pouze víkendy. A vstupné?

  • 90 Kč za dospělého
  • 60 Kč za dítě
  • 240 Kč za rodinné vstupné
  • 20 Kč za psa na vodítku

Počítejte s časovou náročností prohlídky asi dvě hodiny. Nahoru ke hradu se dostanete vcelku bez problémů jeho okolí bylo totiž v 90. letech sanováno a Bílá věž je dokonce otevřena veřejnosti. Výstup na ni se vyplatí, i kdyby jen kvůli nádherné vyhlídce na České středohoří. Jen kočárky a invalidní vozíky s sebou neberte, pro ně je středně náročný výstup spíše nevhodný.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.