Jak vlastně vzniklo Středozemní moře? Může za to jedna velká potopa – dodnes po ní zbyla podmořská slaná jezera

Jak vlastně vzniklo Středozemní moře? Může za to jedna velká potopa – celý proces je velmi zajímavý. Gibraltarský průliv byl přehrazen před 5 až 6 miliony lety v důsledku události známé jako Messinská salinitní krize. Tato událost byla způsobena pohybem litosférických desek, které přerušily spojení mezi Atlantským oceánem a Středozemním mořem.

Jak voda z Atlantského oceánu nemohla proudit do Středozemního moře, začalo se postupně vypařovat, což způsobilo zvýšení koncentrace soli ve vodě. To mělo za následek postupné vysychání Středozemního moře a vytvoření solných jezer s koncentrovanou slanou vodou na jeho dně.

Z ostrovů se rázem staly hory

Během této události vystupovaly některé dnešní ostrovy, jako Sardinie a Sicílie, jako vysoké hory, protože hladina moře klesala. Středozemní moře se stalo pouhou přehradou, a mnoho oblastí, které dnes známe jako mořské dno, bylo tehdy součástí pevniny.

Foto: Pixabay

Důsledkem Messinské salinitní krize je existence těchto solných jezer na mořském dně, která můžeme najít v hloubce kolem 5 000 metrů. Tato jezera obsahují velmi koncentrovanou slanou vodu a jsou jedinečnými geologickými útvary, které připomínají minulé klimatické změny a události v historii Středozemního moře.

Obří potopa vše zachránila

Messinská salinitní krize trvala přibližně 500 000 let a skončila vlivem tektonických posunů a tlaku vody z Atlantiku v oblasti Gibraltarského průlivu, které začaly vytvářet kanál. Tato událost je někdy nazývána „zancleánská potopa“.

Během této události byla středomořská kotlina zaplavena velmi silným proudem vody, což by se dalo přirovnat k síle tisíce veletoků. Každou sekundu proteklo Gibraltarským průlivem 500krát více vody, než v současnosti proudí ústím Amazonky. Hladina vody stoupala rychlostí 3 metry za den, což způsobilo znovuzaplavení Středozemního moře během několika let.

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/orientace/veda/stredozemni-more-kdysi-stoupalo-o-deset-metru-denne.A091210_001720_ln_veda_lvv, https://collectiontravels.ru/cs/pmzh/sredizemnoe-more-protyazhennost-pochemu-sredizemnoe-more-tak-nazyvaetsya/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.