Kamencové jezero láká spousty návštěvníků

Kamencové jezero

Kamencové jezero se řadí mezi pozoruhodné přírodní památky, které rozhodně stojí za to navštívit. Nachází se v Ústeckém kraji, a to konkrétně u Chomutova. Svého duhu je jediné na světě, jelikož druhé nacházející se v Kanadě vyschlo. Jeho nadmořská výška činí 337 metrů nad mořem a situováno je konkrétně na severovýchodním okraji Chomutova. Šířka jezera činí 240 m a délka 676, celková rozloha je 15,98 ha.

Vznik Kamencového jezera

Ke vzniku tohoto jezera došlo již v 18. století. Pře těžení kamencových břidlic byl zatopen prostor. Jezero se řadí mezi antropogenní typy vodních ploch. První zmínka o něm pochází roku 1818. V potaz je třeba brát i hojně veřejně prosazovaný názor, že vzniklo ryze přirozenou cestou bez jakéhokoli zapříčinění člověka. Tento názor vychází z faktu, že hloubka činí celkem 4 metry. Kdyby šlo o hloubku lomu, bylo by logicky mnohem hlubší. Po obvodu by se navíc nacházely kameny, pařezy a jiné přírodní útvary.

Kvalita vody

Jezero v podstatě nedisponuje žádným přítokem a nemá ani nijak velké kolísání hladin. Uvádí se že nejvyšší kolísání se pohyboval v rámci délky 16 cm, což je absolutní minimum. Typická je pro něj kamencová voda, kdy dochází ke zvětrávání pyritové vrstvy a uvolňování se kyseliny sírové. Vznikají tak ionty, z nichž se tvoří síran hlinitý a síran draselný. Až poté vzniká tolik charakteristická kamencová voda. Samotné pH vodního prostředí se pohybuje okolo 3. Někdy je označování Kamencové jezero Mrtvé moře, což je díky tomu, že se v něm nenachází téměř žádní živočichové.

Koupání v Kamencovém jezeře

V blízkosti jezera se nachází známé lázně Kamencová Huť. Jsou učeny hlavně pro lidi, kteří si léčí katary horních cest dýchacích a také při revmatismu či ženských obtížích. Původní budova lázní je administrativním centrem zdejšího zooparku. Z pohledu koupání je koupaliště v provozu od 15. května až d 15. září.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.