Lyžování s kontaktními čočkami: Jak si užít zimní radovánky bez komplikací

Lyžování

Lyžování je oblíbenou zimní aktivitou mnoha lidí, kteří si chtějí užít krásu přírody, nebo jen zábavu s přáteli. Pokud patříte mezi ty, kteří nosí kontaktní čočky, možná se vám naskytují některé otázky: Jsou kontaktní čočky vhodné na lyžování? Na co si dát pozor, abyste si nezničili oči? Jaké jsou výhody a nevýhody čoček oproti brýlím? Každá možnost má své výhody a nevýhody, a v tomto článku vám poskytneme klíčové rady, které vám pomohou udělat to správné rozhodnutí.

Proč jsou kontaktní čočky lepší než brýle na lyžování?

Kontaktní čočky jsou vhodnou alternativou klasických dioptrických brýlí. Existují čočky s různou periodou nošení, takže je můžete nosit přesně tak dlouho, jak potřebujete. Měsíční kontaktní čočky, které lze nosit každý den po dobu 30 dní, jsou častou volbou. K dispozici jsou také jednodenní, dvoutýdenní a kontinuální kontaktní čočky

  • Širší zorné pole: Kontaktní čočky vám poskytují širší zorné pole než dioptrické brýle, což je při lyžování velkým benefitem. Můžete lépe vnímat své okolí a rychle reagovat na překážky.
  • Nemrháte se začištěním: Dioptrické brýle mohou se zvětšením nebo zamlžením čoček snadno znečistit, zejména ve vlhkém prostředí. Kontaktní čočky vás těchto problémů ušetří.
  • Bezproblémové nošení helmy: Pokud nosíte helmu při lyžování, kontaktní čočky jsou vhodnější volbou než brýle, které mohou pod helmu narážet nebo se hůře nosit.
  • Možnost používat sluneční brýle: Kontaktní čočky vám umožní nosit sluneční brýle s různými filtry a polarizací, což je důležité během ostrého slunečního záření.

LyžováníFoto: Pixabay

Na co si dát pozor, když lyžujete s kontaktními čočkami?

  • Suchost očí: Většina lyžařů tráví na svahu dlouhé hodiny, což může způsobit pocit suchých očí, zejména pokud jsou vaše kontaktní čočky příliš dlouho na očích. Doporučuje se mít kapky na oči při ruce, aby se oči udržely hydratované.
  • Riziko ztráty čočky: Při pádu nebo náhlém pohybu může dojít ke ztrátě kontaktní čočky na sjezdovce, což může být velmi problematické. Doporučuje se mít v záloze rezervní čočky a zkontrolovat před sjezdem, zda jsou všechny čočky správně usazeny.
  • Potřeba častějšího čištění: Při lyžování se mohou na kontaktních čočkách snadněji objevovat stopy po sněhu nebo vlhkosti, což vyžaduje pravidelné čištění.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.