Jak si užít sáňkování bez prochladnutí a úrazů?

Sáňkování

U zimních sportů vás i vaše děti nepochybně čeká spousta zábavy, ale zbrklé sáňkování nebo bobování může skončit velkým úrazem a někdy může jít i o život. Vyhýbejte se zraněním a dalším nechtěným situacím s naším seznamem bezpečného chování.

12 důležitých bodů při sáňkování

Je svah za domem už celý bílý a láká vás na superrychlokurz? Pusťte na minutu popruh na saních a zkontrolujte bezpečnostní pravidla dopravy sněhu.

  1. Sáně nebo boby vybírejte s ohledem na věk a zkušenost jezdce.
  2. Děti mladší 12 let (a jezdci na náročnějších tratích) by měly nosit ochrannou helmu a případně další chrániče, aby nedošlo ke zlomeninám či pohmoždění.
  3. Před samotnou jízdou si nejprve projděte trať a nade vší pochybnost se ujistěte, že na ní nebo v její blízkosti nejsou žádné nebezpečné předměty, stromy, světla nebo jiné nebezpečné předměty.
  4. Trať musí být zakončena na bezpečném místě a s dostatečným prostorem pro brzdění (pozor na ulice, potoky, zeď atd.).
  5. Pro sáňkování vybírejte svahy s mírnějším sklonem. Sáňkování po svahu se může snadno proměnit v divokou a nebezpečnou situaci.
  6. Při sjíždění z kopce je nejbezpečnější sedět nebo klečet – jízda hlavou dolů je nejnebezpečnější poloha a může způsobit ty nejhorší úrazy. I smrt.
  7. Sáňkujte pouze při dostatečné viditelnosti na slunci nebo při umělém osvětlení. Silné sněžení nebo déšť navíc zkomplikují optické podmínky a snadno narazíte do překážek.
  8. Buďte opatrní při sáňkování na přelidněných úsecích a nejezděte příliš rychle.
  9. Pozor na zmrzlé vodní plochy – led nemusí být tak silný, jak se vám zdá.
  10. V mrazu se vyhněte zamrzlým loužím a jiným nebezpečným povrchům, na kterých mohou saně sklouznout.
  11. Zajistěte, aby děti vždy věděly, jak ovládat sáňky nebo boby, a aby poznaly základní poučení o bezpečnosti.
  12. Nenechávejte děti sáňkovat bez dozoru.
Sáňkování 2
Foto: Pixabay

Nezapomínejte na teplé a voděodolné oblečení

Do sněhu vybírejte nepromokavé oblečení, které zaručí dlouhodobý komfort a teplo. Vrstvení je klíčové, což je potřeba pro zachování potřebné teploty. Toho snadno docílíte sundáním nebo přidáním další vrstvy tenčího oblečení. První vrstva na těle by měla být vyrobeny z bavlny nebo jiné přírodní látky, která dobře absorbuje pot. Další jedna nebo více vrstev zaručí hřejivost a poslední pak nepromokavost celého oblečení.

Funkční oblečení ze speciálních materiálů, s podlepenými švy, vám poskytne skutečně lepší ochranu a prodyšnost, což oceníte zejména při stoupání na svahy. Součástí zimní výbavy by měly být také rukavice, čepice a šátek nebo jiná ochrana krku, která nedovolí, aby se chlad při nešikovných pádech dostal na pokožku.

Zdroje info: ulekare.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay