Myslel si, že má jen obyčejný kámen – místo toho zjistil, že vlastní unikátní náboženský předmět domorodců. Když ho chtěl vrátit, začalo martyrium

Charles Merrill, zapálený ochránce životního prostředí, měl doma velmi zvláštní kámen. Těšil se jím a jak přiznával, zprvu si neuvědomil, jak uctívaný a mocný je pro domorodce žijí v Torresově průlivu (ten odděluje Austrálii a Nový Zéland).

Kámen se rozhodl vrátit

Jeho kontakty mu prozradily, že jde ve skutečnosti o kámen churinga. Rozhodl se jej proto vrátit, aby se mohl stát součástí fondů na ochranu ostrovů v Torresově průlivu. Churinga je předmět, který na sobě nese znaky symbolických materiálních záznamů, vztahujících se k nejranější historii Austrálie a může být jak z kamene, tak i ze dřeva.

Merrill proto kontaktoval úřady. Jakmile však byla zahájena jednání s repatriačním úřadem Rady Střední země v Alice Springs v Austrálii, neuspěl. Kámen byl totiž původně určen k prodeji, přičemž výtěžek měl jít právě na pomoc domorodcům. Merrill došel k názoru, že kámen churinga je příliš posvátný a příliš mocný, aby mohl být za jakýchkoliv okolností prodán.

Foto: Pixabay

Dědictví, o které nestál

Merrill předmět zdědil a hledání právoplatných majitelů kamene zahájil tím, že kontaktoval Australský institut pro studia domorodců a ostrovanů z Torresova průlivu. Tam však nepochodil. Byl odkázán na Radu Střední země v Alice Springs. Teprve tam mu pomohli a nakonec byl požádán, aby kámen zaslal poštou.

Ovšem rozhodně ne jenom tak. Obdržel pečlivé a specifické pokyny ohledně jeho zabalení, a to nejenom kvůli ochraně před poškozením, ale také kvůli ochraně těch, kteří by s kamenem mohli například při otevření balíku manipulovat. Kámen churinga je totiž podle tradice velmi nebezpečný pro ty, kterým tradice nedovoluje ho vidět. Merrill se k celé záležitosti vyjádřil takto: „Ochrana našeho životního prostředí nespočívá pouze v ochraně panenské země proti rozvoji. Spočívá také v respektování tradiční kultury lidských tvorů a obchodování posvátnými rituálními předměty pod nálepkou „primitivního umění“ je neslýchaný čin přízemnosti.“

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/magicke-predmety-australcu.A020414_152939_ig_australis_tom, Občané proti diskriminaci: Posvátný kámen vrácen | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.