Na hrad Malenovice do Zlína: Zajímavá historická památka ukrývá i kostru slona

Městská turistika má něco do sebe. Zvláště, když si vyberete zajímavé místo k návštěvě. Tentokrát vás pozveme do krajského města Zlína. Co tu na vás čeká?

Hrad Malenovice

I když je Zlín veskrze moderním městem, kde o starou historickou památku hned tak nezakopnete, najde se i zde hrad. A to dokonce nedaleko centra – v 6 km vzdálené místní části zvané Malenovice, po které hradní památka nese své jméno. Dostanete se tam pohodlně městskou hromadnou dopravou, pokud jedete vlastním vozem, lze parkovat těsně u hradu.

Hrad Malenovice má úzký vztah k Lucemburkům. Jeho zakladatelem je totiž bratr Karla IV. – moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský. Původně gotická stavba byla později renesančně a barokně přestavěná. Hrad Malenovice patří současně se slováckým Buchlovem k nejlépe zachovaných hradním památkám v tuzemsku. Milovníci starých staveb si zde přijdou na své, přestože malenovický hrad není tak velkolepý jako třeba hrad Kost či Karlštejn. I tak toho nabízí hodně k vidění.

Foto: soukromý archiv Jana Fojtíkové

Zajímavé exponáty, vycpaná ZOO i Hájenka

S průvodcem se podíváte do dvou hradních pater, kde jsou zajímavé expozici i exponáty – zbraně, brnění, hodiny i lovecké trofeje. Po 130 schodech vystoupáte až nahoru do věže, odkud je opravdu hezký výhled do dalekého okolí. Sami si pak můžete projít výstavou soch, jež se nacházejí v podzemních částech hradu, anebo zdejší ZOO – vycpaná zvířata z celého světa. Dokonce uvidíte i jedinou kostru slonu v České republice, která patřila slonici Sumatře. Součástí prohlídky jsou také prostory Hájenky, která stojí kousek od hlavní brány k hradu Malenovice a která nabízí seznámení se s rukodělnou činností se dřevem, proutím a slámou.

Zdroj info: wikipedia.cz

Náhledové foto: soukromý archiv Jany Fojtíkové

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.