Ostrov Vis 2

Na poloostrov Vis se uchylovala splitská šlechta, dnes vám tento kousek Chorvatska může nabídnout opravdu hodně

Co se vám vybaví, když se řekne Chorvatsko? Jsou to římské památky nebo luxusní vily, ve kterých dřív přebývala honorace? Pokud ne, pak jste ještě nejspíš nenavštívili ostrov Vis. Čeká tu toho na vás opravdu hodně – Gradina, Římské divadlo, agora, poloostrov Prirovo, Archeologická sbírka Issa i renesanční památky.

Krása, která dokáže nadchnout opravdu každého

První dojem z ostrova je opravdu skvělý. Připadá vám, že doslova překypuje zelení? Pak byste měli vědět, že tu mají pěstitelskou farmu palem. Ostrov Vis však není známý jen díky nim. Stačí se podívat na oblast zvanou Gradina. Najdete tu mimo jiné zbytky Římského divadla či agoru. A velmi podobný pohled vám nabídne i poloostrov Prirovo a jeho Issa. Dřív šlo o velké město z doby řeckořímské, dnes se z něj však dochovalo překvapivě mnoho. K vidění je například:

  • nekropole,
  • agora,
  • zbytky honosných domů.

Nejcennější nálezy si pak můžete prohlédnout v muzeu. Značná část z nich je umístěna v Archeologické sbírce Issa ve Visu. Azyl jim poskytla budova rakousko-uherské pevnosti Gospina baterija. Ovšem nejcennější exponáty (například bronzová hlava bohyně Afrodity) se dnes nachází ve vídeňských muzeích.

Ostrov Vis

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Oblíbené útočiště pro splitskou šlechtu

Okolo 17. století však Vis hostil další významné obyvatele. Šlo o šlechtice, umělce i obchodníky z těch nejlepších kruhů. Pokud znáte básníky H. Luciće a P. Hektoroviće, tak ti svá nejznámější díla tvořili právě tady.

Z této doby se zde zachovalo také mnoho nádherných staveb. Na prvním místě je třeba určitě jmenovat Jakšu. Ale doporučujeme i palác Garibaldiů, případně letohrádek Marina Gazaroviće, což byl skvělý humanistický básník.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *