Nabta Playa – zajímavé objevy se v Egyptě táhnou do dob daleko před faraony

Víme, že stáří známých egyptských pyramid se pohybuje někde okolo 4500 let. A do této doby také situujeme počátky „toho, o čem stojí za to mluvit.“ Většina nadšenců obdivuje genialitu Imhotepa a pečlivě zkoumá, zda je mezi obličejem sfingy a Rachefovou bustou alespoň miniaturní podobnost…

Ovšem málokdo si uvědomí, že první známky osídlení lze v Egyptě nalézt už z doby cca 10 000 let př. n. l. A jedno z nejznámějších nalezišť se jmenuje právě Nabta Playa.

Když v Egyptě ještě pršelo a bujela zeleň

Nabta je vlastně názvem oblasti a slůvko playa (resp. playe) označuje sezónní jezera. Právě zde se v uvedené době usídlila civilizace, která po sobě zanechala spoustu zajímavých odkazů. Nejsou sice tak monumentální jako pyramidy, ale přesto určitě stojí za zmínku.

Foto: Raymbetz / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Archeologové tu objevili více než sto tábořišť, pohřební mohyly se zvířecími obětmi a rovněž několik  skupin vztyčených kamenů. Vše tu lidé vybudovali ještě v době, kdy bylo klima v Africe zcela jiné než dnes. Rozhodně nestavěli na suché pláni, naopak.

Ještě starší než Stonehenge

Oblasti Nabta Playa se vědci intenzivně věnují zhruba od konce 20. století. A za tu dobu stihli odhalit několik překvapivých faktů. Například ten, že rozmístění kamenů není náhodné – jde totiž o přesně zaznamenaný kalendář vzniklý dávno před legendárním skotským Stonehenge (které má sloužit k obdobnému účelu).

Někteří vědci však jdou ještě dál. Například Dr. Thomas Brophy tvrdí, že jednotlivé kameny v neznámější místní formaci odpovídají postavení hvězd Orionu, a také to, že změříme-li vzdálenosti mezi nimi, získáme relativně přesnou vzdálenost některých těchto hvězd od Země. Ale to už je mnohem spíše sousto pro záhadology.

Náhledové foto: Raymbetz / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.