Nejenom koronavirus, svět v minulosti paralyzovala i málo známá koňská chřipka. Skokově zdražovalo všechno

Na podzim v roce 1872 byla americká ekonomika na vzestupu, všichni se těšili, až vymění koňské síly za nejnovější technologie poháněné párou a elektřinou. Koně byli stále nedílnou součástí každodenního života, a právě tato chřipka Američanům připomněla, jak důležitými partnery zvířata stále byla. Kvůli pandemii koňské chřipky přestalo vše fungovat, zastavil se import a export a společnost i ekonomika byla paralyzována.

Vypuknutí a průběh koňské chřipky

Koňská chřipka byla poprvé objevena v září roku 1872 u koní v Kanadě. Během několika dní se virus rozšířil do přilehlých stájí a za měsíc byl zaznamenán již v pohraničních amerických městech. Vláda se snažila chřipku zastavit pomocí zákazů dovozu koní, zareagovala ale příliš pozdě. Kanadská nemoc koní se rozšířila po celém kontinentu a propukla v epidemii.

Foto: Pixabay

Projevy jsou až podezřele dobře známé

U infikovaných koní se objevil kašel a horečky, zvířata se potácela a někdy i zemřela na vyčerpání. Virus zabil podle odhadu 2 % z přibližně 8 milionů koní. Veterinární péče byla teprve v zárodku, proto se lidé snažili sami nemoci předejít – dezinfikovali stáje, zlepšili koním stravu a přikrývali je dekami. Američtí obyvatelé se báli přenosu na člověka a léčili zvířata např. pomocí ginu se zázvorem nebo tinkturami arsenu.

Ceny absolutně všeho šly vzhůru

Koně v celé Severní Americe byli příliš nemocní na to, aby pracovali. Nebyla jiná alternativa k vyvážení uhlí z dolů, proto ceny pohonných hmot prudce rostly. Suroviny zůstávaly ležet v docích a hnily, jelikož je nikdo nemohl převézt. Vlaky odmítaly zastavovat v některých městech, a tak sklady přetékaly zbožím.

Ale nešlo jen o ceny pohonných hmot

Když infikovaní koně přestali pracovat, byl narušen chod absolutně všeho – do salónů nedorazilo pivo, pošta nedoručovala psaní, lidé nemohli cestovat a všude museli dojít pěšky. Společenský život jakoby se úplně zastavil.

Změnily se i další věci

Díky epidemii se začalo pohlížet i na týrání zvířat. Koně bral každý již jako samozřejmost a převážně jako dopravní prostředek a mnohdy jim k nemoci a ke smrti dopomohl sám majitel, který je doslova „udřel.“ V této nelehké době se jim život ale obrátil k lepšímu. Henry Bergh založil v roce 1866 Americkou společnost pro prevenci týrání zvířat, která se během epidemie dostala do podvědomí lidí a američtí obyvatelé si začali svých čtyřnohých pomocníků více vážit.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%99ipka, https://www.lidovky.cz/svet/umlceli-novinare-a-chripka-zabila-miliony-vlady-by-nemely-ignorovat-lekci-z-roku-1918-rika-historik.A200305_163643_ln_zahranici_mha

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.