Nově opravený polský hrad Bobolice je zajímavým turistickým cílem

Právě se nacházíme v období, kdy vrcholí přípravy na Vánoce. Dolaďují se jednotlivé detaily, někdo možná ještě na poslední chvíli pořizuje dárky pro své blízké. Děti jsou stále více netrpělivé, protože si nejsou jisté, jestli jim Ježíšek přinese opravdu to, co si tak moc přály. Vánoce jsou ale i časem, kdy už začínáme pomalu plánovat letní dovolenou. Kampak se zase vydáme? Do zahraničí, nebo zůstaneme tentokrát v tuzemsku? Pokud hodláte cestovat za hranice, tak se zkuste podívat k našim severním sousedům. I v Polsku totiž mají zajímavé historické pamětihodnosti.

Stezka Orlích hnízd

Asi padesát kilometrů od polského poutního města Čenstochová leží v Krakovsko-čenstochovské juře obec Bobolice a v ní se na strmém skalnatém kopci nachází stejnojmenný hrad. Obcí prochází nejpopulárnější turistická trasa v Polsku – tzv. červeně značená Stezka Orlích hnízd. Vede od Krakova do Čenstochové a měří téměř 164 kilometrů.

Trasu lemuje dvacet pět gotických hradů a strážních věží, které jsou postaveny na vysokých skalách z vápence, jimž se říká Orlí hnízda. Nechal je postavit polský král Kazimír III. Veliký (1333-1370) na hranicích Polska a Slezska jako ochranu před Českým královstvím. Jedním z hradů, jež jsou součástí stezky, je právě hrad Bobolice, jehož zakladatelem byl také král Kazimír III. Veliký.

Královský hrad i loupežná pevnost

Hrad Bobolice má za sebou celkem pohnutou historii. Původně patřil králi, poté se dostal do rukou dvořana Andrzeje Wegiera, jenž z hradu udělal loupežnou pevnost. Švédové v polovině 17. století hrad vážně poškodili během obléhání a v roce 1661 se o hradu píše už jako o opuštěném a rozpadajícím se. V 18. století sice byl částečně obývaný, ale jeho stav byl žalostný. V 19. století ve sklepení hradu našli lovci pokladů poklad a po druhé světové válce byly hradní zdi zbourány a použity k výstavbě silnice mezi Bobolicemi a Mirówem. Z hradu zůstala jen ruina.

Hrad Bobolice. Foto: Pixabay

Moderní historie hradu Bobolice

V současné době je hrad Bobolice v soukromých rukách. Byly provedeny archeologické, zajišťovací a stavební práce a hrad se dočkal rekonstrukce, při které byly použity tradiční materiály – jako například vápenec a speciální malta. Vzhled hradu byl navrácen jeho přibližné podobě v 16. století. Bohužel se nedochovaly žádná náčrtky hradu, víceméně se vycházelo z dochovaných ruin.

K hradu vede padací most přes suchý příkop, lemují ho hradby s cimbuřím. Romantické oko návštěvníkovo může na něm s radostí spočinout. Co na tom, že se pravděpodobně originálu nepodobá. Důležité je, že se opět skví ve své kráse. Nedaleko hradu byl postaven hotel s restaurací, což společně s opraveným hradem přispělo ke zvýšení návštěvnosti v obci Bobolice.

Hrad Bobolice je přístupný veřejnosti, cena základní vstupenky je 10 PLN, zlevněná stojí 8 PLN. V zimní sezónu je otevřený od pátku do neděle, a to mezi 10. a 16. hodinou. Vstup je každou půlhodinu, poslední vstup končí v 15:30 hodin. Majitelé hradu na jeho opravu nedostali žádné granty ani dotace, vše šlo na jejich vrub. Vstupné je proto využíváno na revitalizaci a rozvoj hradu.

Zdroj: https://www.zamekbobolice.pl/zamek.html; https://en.wikipedia.org/wiki/Bobolice_Castle

Hrad Bobolice. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.