Obec Mrač na Benešovsku se pyšní hned třemi pamětihodnostmi, a to tvrzištěm, zachovalou tvrzí a zříceninou zámku

Obec Poříčí nad Sázavou je pro někoho synonymem místa, kde se dobře chalupaří. Z Prahy je to sem kousek, z Benešova zase co by kamenem dohodil. A hezká příroda vůkol prostě chataře a chalupáře láká. A nejen je. Ale také turisty a cyklisty. Poříčí se pyšní kamenným mostem Františka Josefa I. z 19. století a kostelem svatého Petra ze 12. století. Asi dva kilometry od Poříčí nad Sázavou leží obec Mrač, v jejíž blízkosti můžete navštívit zříceninu tvrze a zámku.

Tvrziště Mrač

Obec Mrač se nachází v okrese Benešov v nadmořské výšce od 270 do 410 metrů nad mořem nedaleko už zmíněného Poříčí nad Sázavou.  Prvně se o ní písemné památky zmiňují v roce 1318, a to v souvislosti s lapkou Zdislavem z Mračem, který se usadil na dřevěném hrádku. Jeho pozůstatky jsou k vidění v lokalitě zvané tvrziště Mrač. To leží nedaleko stejnojmenné tvrze. K vidění jsou zde dva pahorky, příkop a valy. Když se v blízkosti člověk postaví, může si představovat, jak zde lidé žili ve 13. století.

Tvrz Mrač

Více zajímavých pohledů ale nabídne tvrz Mrač, postavená na konci vyvýšeniny nad potokem novými majiteli panství – rodem Benešoviců. Ti ji v majetku drželi do roku 1540. Později se tvrz ocitla v rukou Valdštejnů. Pustou se stala během třicetileté války. Na konci 17. století sloužila jako obecní sýpka, v 19. století byla přebudována na příbytky dělníků, jež pracovali v mračském kamenolomu na žulu. Ty nechal zřídit František z Lobkovic v roce 1874. Jeho vnuk prodal v roce 1887 panství Františku Ferdinandovi D´Este.

Tvrz Mrač je zajímavá tím, že je poměrně zachovalá, má plášťové opevnění se začleněnou budovou, jež plnila hned dvě funkce – palácovou a hospodářskou. Jedná se o jedinou zachovalou tvrz ve střední Evropě takového typu. Tvrz je nyní v soukromých rukách.

Zřícenina zámku Mrač. Foto: Vojtěch Dostál, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mra%C4%8D,_star%C3%BD_z%C3%A1mek.jpg

Zřícenina zámku Mrač

Tak malá obec, jako je Mrač, ale nacházejí se v ní hned tři historické pamětihodnosti. V sousedství tvrze stojí její mladší bratr – stejnojmenný zámek. Respektive to, co z něho zůstalo. Nyní je barokní stavba zříceninou v podobě zbytků zdí přízemí. Zámek nechal vybudovat v roce 1709 tehdejší majitel mračského panství Norbert František Václav Bruntálský z Vrbna místo nevyhovující tvrze. Je pravděpodobné, že zámek nebyl nikdy dostavěn. Zanikl už ve 40. letech 18. století. Zřícenina leží ve vzdálenosti asi 50 metrů od tvrze, a protože je volně přístupná, tak si ji lze prohlédnout.

Zdroj: https://chopos.cz/mrac-obec/mrac-historie.html, mapy.cz

Tvrz Mrač. Náhledové foto: Sovička169, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mra%C4%8D_tvrz.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.