Meč v kameni není jen artušovskou legendou – v italském San Galgano ho můžete vidět dodnes. Může za to, že se jeho majitel stal poustevníkem

Meč v kameni není jen artušovskou legendou – v italském San Galgano ho můžete vidět dodnes. Může za to, že se jeho majitel stal poustevníkem. V kopcích Toskánska, nedaleko starobylého města Siena, se nachází místo, které v sobě spojuje mystický půvab tak trochu artušovské legendy s hmatatelným dotekem historie: opatství San Galgano.

Tato majestátní zřícenina, která je nyní bez střechy, ale stále impozantní, je obklopena klidnou krajinou a vytváří atmosféru, která je strašidelná a vznešená zároveň. Cestu k opatství lemuje malebná alej cypřišů, která vede k úctu budícímu průčelí kdysi velkolepého cisterciáckého kláštera, postaveného ve 13. století. A mohutně působí i dnes. San Galgano je totiž jednou z prvních staveb ve střední Itálii, která přijala zásady gotické architektury, stylu, který sem začal proudit z Francie.

Dnes ruiny, přesto velkolepé

Osud opatství San Galgano je spjat s historickými pohromami. Nedostatek potravin a následná morová epidemie, která ve 14. století zachvátila nedalekou Sienu, započaly jeho pomalý úpadek. Následné drancování a plenění stavbu ještě více poškodilo. Poslední rána přišla na konci 18. století, kdy do zvonice udeřil blesk a zřítil se zbytek střechy.

Skutečné jádro legendy o San Galganu však leží o kousek dál na kopci Montesiepi, kde se nachází malá kaple známá jako Rotonda di Montesiepi. Tato kruhová stavba, která byla pravděpodobně postavena ve 14. století na základech staršího kostela, ukrývá pozoruhodnou relikvii: meč zasazený do kamene, podobně jako bájný Excalibur z artušovské legendy.

Foto: Pixabay

Svatý Galgano a jeho meč

Meč patřil rytíři Galganu Guidottimu, který se později stal známým jako svatý Galgano. Jako bezohledný a arogantní rytíř z Chiusdina vedl bouřlivý život, dokud ho na novou cestu nenasměrovalo proměňující vidění archanděla Michaela. V roce 1180 se Galgano zřekl světského života, uchýlil se do poustevny na tomto kopci a zabodl meč do skály jako symbol svého nově nalezeného odhodlání.

Tak praví legenda. Ve skutečnosti se prý nechal slyšet, že naučit se poustevnictví bude stejně těžké, jako zaseknout meč do kamene. Když však jeho ostří projelo skálou stejně hladce jako nůž máslem, pochopil, že vyšší síly si jeho proměnu zkrátka přejí. Galgano proto už nikdy kopec neopustil a zemřel zde ve věku pouhých 33 let (v té době mimochodem uplynulo od jeho zázračné proměny pouhých 11 měsíců).

Jeho krátký poustevnický život však prý byl poznamenán mnoha zázraky – celkem 19, což vedlo k jeho kanonizaci pouhé čtyři roky po jeho smrti. Dnes je svatý Galgano uctíván jako vzor křesťanských rytířů a jeho meč v kameni na Montesiepi se stal poutním místem, které přitahuje návštěvníky z celého světa.

Vědecká analýza potvrdila, že meč pochází z 12. století, což k věrohodnosti legendy také přispívá. Pokud byste ho však chtěli zkusit vytáhnout, pak vás zklameme – kryje ho totiž velký plexisklový poklop. I tak však stojí za vidění. Říká se dokonce, že právě tento meč sloužil jako předloha k legendám o Artušovi. Pověsti o zázracích se totiž tehdejší křeštanskou Evropou dokázaly šířit rychlostí požáru – a čas od času si k nim někdo něco přidal, nebo přimyslel… Takže, kdo ví? Možná má král Artuš opravdu italské kořeny…

 

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Abbey_of_San_Galgano, https://www.vseoitalii.cz/cestovani-do-italie-po-italii/zajimavosti-o-mestech-vesnicich-a-mistech-italie/343-opatstvi-kostel-bez-strechy-abbazia-di-san-galgano-fotografie-informace-zajimavosti-gps-pozice, https://www.nespechej.cz/clanky/san-galgano-legenda-o-krali-artusovi-20230519-1578.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.