Osamocená hora z himalajského masivu patří mezi smrťáky

Annapurna

Na světě je devět hor vyšších než Annapurna, ale těžko objevíte nebezpečnější a smrtelnější hřeben než zde. Co se týče počtu pokusů o výstupy a úmrtí, Annapurna je dlouhodobě absolutní jedničkou mezi horami.

Až 30 % pokusů o pokoření končí katastrofou

Od roku 2012 o něco málo klesl poměr horolezců, kteří zemřeli v hrůze, vůči těm, kteří se pokusili o výstup na Annapurnu, ke 30 %. Toto číslo se zatím udržuje na úrovni nehody srovnatelné s těmi v říjnu 2014. V té době se na hoře během několika dní uprostřed sněhových bouří a přívalových srážek zřítilo 43 osob. Větší katastrofa se v nepálské historii nikdy nestala. A doufejme, že se v budoucnu ani nic podobného nebude opakovat.

Není divu, že ze všech osmitisícovek se o její zdolání snaží nejméně horolezců. Zatímco na vrchol Mount Everestu, který je o 757 metrů vyšší, vystoupilo 6 000 osob, na Annapurnu jich nevstoupilo ani 200.

V čem spočívá to nebezpečí?

Annapurna je 8 091 metrů vysoká a je desátou nejvyšší horou na světě. Z hlediska nebezpečí, která jsou s výstupem na ni spojena, patří k naprosté špičce. Z jakého důvodu? Může to být souhra několika okolností. Klima se zde mění opravdu rychle, na cestě vzhůru je příliš mnoho problematických míst a konečný úsek pod vrcholem je extrémně dlouhý. Několik velkých tragédií ji katapultovalo na první místo v žebříčku nebezpečnosti – počet přelezů k počtu pokusů o výstup.

Ještě nedávno, při již zmíněné katastrofě v roce 2014, vládla podobně problematická Kančendžunga (8586 m n. m.) a ani K2 nemá zrovna nejlepší statistiky – asi 12 % jedinců, kteří na ni vystoupili, se už nevrátilo.

Foto: Pixabay

Na seznamu zesnulých jsou lidé z všelijakých zemí

Na seznamu obětí Annapurny jsou i dva horolezci z našich krajin. Například v říjnu 1988 se Jiří Pelikán nepřežil sestup a v dubnu 2009 přišla smutná zpráva o smrti Martina Minaříka. Annapurna byla se měla stát jeho osmou zdolanou osmitisícovkou. Zaskočilo ho zde velmi špatné počasí. Konkrétně výjimečně silný vítr a vážné omrzliny způsobily, že se již nedostal do tábora.

Radek Jaroš, zdolal všech 14 osmitisícovek, měl rovněž problémy s omrzlinami při svém sestupu v roce 2012. Dolů se dostal za pomoci vrtulníku a poté mu specialisté odřízli většinu prstů na nohou. S horami je neradno si zahrát, a u Annapurny to platí obzvlášť.

Zdroje info: goat.cz, lideahory.cz

Náhledové foto: Pixabay