Oblíbená česká destinace – Koločava!

 

Tato destinace, která se nachází na Ukrajině, je jednou z oblíbených míst pro české turisty? Proč tomu tak je? Určitě na to mám nemalý podíl Ivan Olbracht a jeho dílo, které vás při čtení zavádí právě sem. Dnes již na stanici četníků v Koločavě není živo kvůli zátahům na známého banditu Nikolu Šuhaje, nýbrž kvůli nejen českým turistům. Pravdou však je, že těch českých je tu asi nejvíce. Je zde i známá a vyhledávaná hospoda – Četnická stanice. V sobě asi v 30. letech měla také velitelství nacionalistické organizace Síč, na což s náležitou hrdostí upozorňuje venkovní pamětní tabule.

Nedostupná Ukrajina

Koločava

Jak bylo již zmíněno, Češi si oblast zamilovali. Dostat se právě na tato místa není však vůbec jednoduché. Jezdí sem jeden autobus. Mnoho cestovatelům tak nezbývá nic jiného než stopovat. Je však pravdou, že řidiči na Ukrajině, ale nejen zde, jsou asi shovívavější než u nás a často narazíte na někoho kdo vás na požadované místo vezme. Někdy za úplatu, někdy od vás nic nechce. Koločava je dlouhá asi 17 kilometrů a místní průvodci zdůrazňují, že sociální podmínky zde nejsou ideální. Mnoho lidí je zde bez práce. Připomíná to tedy i historii vesnice, kvůli které se legendární Nikola Šuhaj dal na dráhu loupežníka a zločince.

Historie na každém kroku

Celá oblast Zakarpatské Ukrajiny, která před rokem 1938 patřila k Československé republice, je velmi malebná a určitě vás tamní příroda bude zvát na turistické výšlapy. V samotné Koločavě pak můžete najít hrob Nikoly Šuhaje i jeho ženy Eržiky, která též byla zmíněna v díle Ivana Olbrachta. Zajímavostí je, že na vesnici nepoznáte tíživé sociální podmínky, a to zejména i díky tomu, že mnoho lidí si své příbytky zvelebuje kvůli turistům a na tyto opravy si přivydělávají v cizině, hlavně v Česku. Na osud takových životních příběhů pak poukazuje pomník v tomto městě, který se skládá ze soch může, který se loučí s dětmi a ženou před odchodem do ciziny. Není to však jediný koločavský pomník. Kousek dál najdete obrněný transportér, který připomíná ukrajinské vojáky účastnící se sovětské invaze do Afganistánu. Na své si přijdou i ti, které zajímá druhá světová válka. Vojáci i oběti zde mají také svůj pomník. Je zde také pomník holokaustu. Historie tu je prostě na každém kroku. Není divu, protože právě tato oblast ve dvacátém století zažila mnoho zvratů. Šlo o součást Rakousko-Uherska, poté Československo, před válkou vyhlásili Samostatnou Huculskou republiku a po válce šlo zase o součást sovětského Ruska. Dnes jde o nejzápadnější oblast Ukrajiny.

Koločava nabízí i svůj skanzen

V Koločavě se nachází i místní skanzen – Stará ves. Sdružuje všechny pomníky pohromadě a vévodí jim socha Nikoly Šuhaje a sovětského partyzána. U zdejší školy je také ještě jeden pomník. Má ho zde i sám Ivan Olbracht. Právě ten nastartoval turistickou popularitu této obce. No posuďte sami. Místní zdroje uvádí za minulý rok až 35 000 českých turistů. Mnoho turistů neupoutávají však jen pomníky, skanzen a prostředí legendárního zbojníka. Jde také o to, že za služby, které zde jako turista využijete, nezaplatíte žádný velký peníz.