Svitavy, nejen rodiště Oskara Schindlera

Svitavy jsou asi sedmnácti tisícové město v oblasti Českomoravského pomezí nedaleko Litomyšle. Pro všechny turisty, kteří se jej rozhodnou navštívit, nabízí krásné historické centrum, muzea i různé atrakce pro vyžití. Pokud tedy zamíříte právě sem, do Pardubického kraje, vězte, že uvidíte unikátní architekturu měšťanských domů na náměstí, které se chlubí druhým nejdelším náměstím v České republice, nebo třeba kostel Navštívení Panny Marie. To však není všechno. Náměstí také nabízí další stavbu, které uspokojí oko nejednoho milovníka architektury. Nabízí se například dům U Mouřenína nebo stará radnice. Unikum je také v tom, že zde naleznete snad všechny historické slohy umění. Ať už jde o gotiku a renesanci, nebo baroko, novorenesanci a secesi.

hdr

Schindlerův seznam

Viděli jste někdy slavný film Stevena Spielberga – Schindlerův seznam? Příběh vypráví o Oskaru Schindlerovi. Málokdo však ví, že jde o svitavského rodáka. Ano, právě tady v roce 1908 se opravdu narodila tato historická postava. Na jedné straně německý tajný agent a národní socialista, na druhé zachránce více jak tisícovky Židů, kteří byli pronásledováni německým totalitním režimem za druhé světové války. Díky jeho aktivitě získal později ocenění Spravedlivý mezi národy. Zde se narodil jako sudetský Němec, a právě toto moravské město mu bylo domovem od narození. Po nástupu nacistů se zde narušilo dlouhotrvající společnou existenci Němců vedle Čechů i Židů. Právě natočení Spielbergova filmu se naplno začalo mluvit o rozporuplných rolích tohoto Svitavského rodáka. Dnes si tuto postavu můžete připomenout při expozici zdejšího muzea – Hledání hvězdy Davidovy.

dav

Další expozice svitavského muzea

Svitavské muzeum, to však není jen sbírka zaměřená na Oskara Schindlera. Je toho mnohem více. Tak například expozice Babiččino velké prádlo. Tedy jediná výstava věnovaná prací technice a její historii v Českých zemích. Nenaleznete zde jen pračky. Těšit se můžete například na unikátní prací stroje různých druhů, valchy a další techniku i jiné nástroje. Například prací a pěnící zvony, dřevěné plácačky na praní nebo ždímačky a kotle na vyvařování prádla. No a unikátů České republiky ještě zůstaneme. Svitavy totiž mají pro občany i turisty k dispozici jediné české muzeum esperanta, tedy univerzálního a uměle vytvořeného světového jazyka. Najdete ho pod názvem Ottendorferův dům a nachází se na ústředním Náměstí míru.

Kraj i pro turisty

Pokud však nepatříte mezi znalce ani milovníky historie či muzeí, ani neholdujete těmto koníčkům, máme pro vás jinou alternativu. Tou je cykloturistika. Českomoravské pomezí je na turisty pohybující se na bicyklu vcelku vlídné. Rozlehlá oblast se nachází u mnoha luk a rybníků a cesty pro cyklisty jsou značené. Stejně tak ty pro pěší turisty. Můžete také využít dopravní služby určené přímo cykloturistům. Fungují zde totiž sezónní cyklobusy. Linky těchto autobusů lemují nejhezčí místa, která lze zde navštívit. Ať už jde o Toulovcovy maštale nebo třeba údolí řeky Křetínky. Nedaleko se také nachází Litomyšl se svým zámkem, který je ve světovém dědictví UNESCO. Cyklotrasa také vede atraktivními zastaveními jako jsou rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou, nebo okolí Moravské Třebové s Hřebečskými důlními stezkami a Křenovem s Jevíčkem.