Olomouc nabízí dávnou historii, dobré jídlo i aktivní relax

Olomouc

Město Olomouc je středobodem úrodné Hané. Je sice převážně městem studentským, ale jeho kouzlu podlehnou s přehledem i turisté. Pokud milujete historii (hlavně baroko), zvířata, projížďky na kole či dobré jídlo, budete se zde cítit jako ryba ve vodě.

Středověký věhlas

Již od středověku byla Olomouc důležitým moravským městem. Hostila slavné krále a státníky a dodnes je sídlem arcibiskupů. Není se proto čemu divit, že právě zde se rozkládá druhá největší památková zóna v republice. Všemu vévodí unikátní sloup Nejsvětější trojice, který je dokonce památkou UNESCO. V Olomouci však najdete i jiné a neméně známé stavby. Na své si přijdou zejména milovníci kostelů. Turisty láká katedrála svatého Václava, která je součástí starobylého paláce z dob Přemyslovců. Zajímavý je také kostel svatého Mořice nebo barokní skvost, kostel Panny Marie Sněžné. O historii města se toho spoustu dozvíte přímo na olomoucké radnici s orlojem, kde jsou k vidění tři muzejní expozice.

RadniceRadnice s orlojem: foto Pixabay

Na kolo i za zvířátky

Vyznavači aktivního odpočinku by si s sebou do Olomouce měli sbalit kola. Nachází se zde totiž spousta cyklotras. Město je výchozím bodem pro vyjížďky Litovelským Pomoravím, chráněnou krajinnou oblastí s lužními lesy, která kopíruje tok řeky Moravy. Pokud se nebojíte kopců, vyjet si můžete i na Svatý Kopeček, který leží od Olomouce kousek. Je to slavné křesťanské poutní místo s nádhernou bazilikou, a ještě hezčí zoologickou zahradou. Právě zoo představuje v poslední době spoustu nových atrakcí, například jedinečné vlčí safari nebo odchov vzácných kozorožců karpatských, kterých žije ve volné přírodě jen hrstka.

kozorožecKozorožec: autor: Palickap/Creative Commons/CC-BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Něco k zakousnutí

Olomouc je plná skvělých kaváren a restaurací a jistě by byl hřích některou minout. Na oběd si určitě zaskočte do restaurace Entrée, která má mimo skvělá jídla snad nejkrásnější interiér. Kávu a dezert si dejte třeba v Café La Fée. Jejich francouzské koláče nemají chybu.

Zdroje: https://www.mistopisy.cz/pruvodce/obec/8427/olomouc/pamatky-turistika/

Olomouc: náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.