Průzkumníci objevili odlehlé útočiště mořských ptáků větší než Francie, jeho ochrana se komplikuje, protože nikomu nepatří

I když to vypadá, že jsme už vše podstatné v říši velkých zvířat objevili, poslední objev ukazuje, že to není tak docela pravda. Nedávno totiž byla objevena velká mořská oblast, která slouží jako útočiště řadě ohrožených mořských ptáků.

Ano, opravdu leží na volném moři, což znamená, že se také nachází mimo jakoukoli národní jurisdikci. Právě proto se teď celkem 15 států a EU snaží vymyslet a prosadit podrobný plán řízení.

Název oblasti je NACES

Jde o zkratku pro slovní spojení Severoatlantický proud a Evlanov Seamount – ano, tak se bude tato chráněná mořská oblast jmenovat. Organizace BirdLife na tomto území zmapovala početnost a rozmanitost zdejších opeřených obyvatel a objevila zde celkem 21 druhů mořských ptáků.

Foto: Pixabay

Odhadla také, že každoročně tuto oblast využívá asi 2,9–5 milionů mořských ptáků, a to z více než 56 kolonií, které se nacházejí napříč severním a jižním Atlantikem. To činí toto místo jedním z nejdůležitějších pro ochranu stěhovavých mořských ptáků v Atlantiku. Mimochodem jde o vůbec první objev výskytu takového množství mořských ptáků na volném moři.

NACES bude unikátní

Je to rovněž poprvé, kdy dojde k ustanovení ochrany oblasti nacházející se na volném moři. Do oblasti spadá široká škála biotopů a batymetrických prvků. Najdeme tu mimo jiné i propastné pláně, hřbety, kaňony a podmořské hory – a to včetně hory Evlanov, podle které dostala oblast své jméno.

A proč je tento počin tak důležitý? Odhaduje se, že celosvětově se počet mořských ptáků za posledních 50 let snížil o 70 % a a dnes jde o nejohroženější skupinu ptáků na světě. A hned pět celosvětově ohrožených se vyskytuje právě v této oblasti:

  • buřňák bermudský (Pterodroma cahow),
  • buřňák madeirský (Pterodroma madeira),
  • buřňák desertský (Pterodroma deserta),
  • racek tříprstý (Rissa tridactyla)
  • a papuchalk severní (Fratercula arctica).

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://zpravodajstvi.ecn.cz/?x=2739246

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.