Šardický hody aneb tam, kde se z písku a mouky dodnes tvoří půvabné „mandaly“. Víte, kam se za ní vypravit?

Chcete-li zažít tradiční slovácké posvícení zajeďte si třeba na „Šardický hody“. V Šardicích, obci v Jihomoravském kraji poblíž Kyjova, se slaví posvícení neboli hody ke dni svátku svatého Michaela, patrona zdejšího kostela, a trvají 4 dny. Letos vychází na 29.9.-2.10. Užijete si tradičních pokrmů, vína i slivovice a kromě nádherných lidových krojů, muziky a různých starodávných zvyků uvidíte také chodníky malované pískem a moukou.

Pískem vysypávané ornamenty

Vysypávání ornamentů pískem s příměsí mouky je nově zapsané v Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. Potkáte se s ním kromě Šardic i v několika málo dalších obcích na Kyjevsku. Krásně zdobené chodníky najdete v Šardicích nejen na hody, ale také při svatbách nebo jiných oslavách. Dříve to bývalo před každou mší, dnes se ale tomuto náročnému koníčku věnují v Šardicích jen dvě ženy, Alena Kožíková a její maminka Ludmila Zajícová. Šardice se ale rozhodly nenechat toto umění zapadnout a tak se vyučuje na základní škole.

Malování nebo sypání?

Při této technice zdobení se písek nabere do dlaně a rukou vedenou nad chodníkem se vysypávají ornamenty. Obě ženy ale toto nazývají zásadně malování. Předlohou jsou jim lidové motivy vyskytující se všude kolem nich: na krojích, na domech nebo na nádobí. Třeba na malovaném džbánku, který většinu roku slouží na mléko, ale v čase malování jako nádoba na písek. Tradičním vzorem je „jablůčko“ (jablko), dále květiny, vinná réva a kuličky vína. Šardice jsou významnou vinařskou oblastí, mají hrozen i v erbu.

Šardický hody aneb tam, kde se z písku a mouky dodnes tvoří půvabné „mandaly“ Foto: Pixabay

Liják a fujavec nebrat

Než se šardické malířky pustí do malování, velmi pečlivě sledují počasí. I když se do písku přidává mouka kvůli trvanlivosti malby, přesto ji může pořádný lijavec nebo vichr docela zhatit. Jinak ornamenty vydrží několik dnů i týdnů. Pokud je hlášeno přijatelné počasí, pouštějí se místní umělkyně do malování daleko dřív, než se ostatní vesničané probudí, aby je nic nerušilo.

A co ještě uvidíte a zažijete na šardických hodech?

Třeba stavění máje. Ta se staví v pátek odpoledne, kdy hody začínají a samozřejmě je při tom muzika. Dávno předtím si ale vesnická chasa nebo omladina, chcete-li, vybere mezi sebou dva stárky a dvě stárkové. Ti jsou hlavními aktéry hodů a spousta zábavy a veselí se odehrává v jejich domech. Zároveň ale mají tyto domy povinnost pohostit účastníky hodů při nedělním krojovaném průvodu. Každý den večer je taneční zábava, kde se střídají různé živé kapely. Nejvíce akcí je v neděli, ráno slavnostní mše svatá, odpoledne krojový průvod obcí. Ten se schází pod „májů“ a pak zamíří za doprovodu hudby do domů stárek, aby je stárkové vyzvedli. Večer je krojová zábava, v pondělí bývá zábava maškarní. To už jsou pořádné hody, co říkáte?

Kdy se kácí „mája“?

Tak toho jsme se ani při nejlepší vůli nedopídili. Chcete-li to vědět, budete muset navštívit šardické hody a zeptat se na to místních. A kdo ví? Třeba vás i na kácení sami pozvou. Tak ať se letošní hody vydaří!

 

Zdroje: https://www.marianne.cz/venkov-styl/tradice/stale-zijici-tradice-kdyz-caruje-bily-pisek-s-moukou, https://www.jizni-morava.cz/cz/kalendar-akci/o76309-sardicky-hody, https://hodoninsky.denik.cz/ctenar-reporter/magie-psana-piskem-a-moukou-ornamenty-ze-sardic-a-hovoran-jsou-pokladem-kultury.html

Šardický hody aneb tam, kde se z písku a mouky dodnes tvoří půvabné „mandaly“ Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.