Tenhle autonomní dron dobíjení nepotřebuje: Přicucne se k drátům elektrického vedení a má vystaráno

autonomní dron, autonomní, dron, nabíjení, technologie

Tenhle autonomní dron dobíjení nepotřebuje: Přicucne se k drátům elektrického vedení a má vystaráno. V dnešní době může nástup autonomních „věčných“ dronů, které se samy nabíjejí přichycením k elektrickému vedení, znamenat zásadní posun v oblasti bezpilotních leteckých technologií.

Tyto drony, vyvinuté výzkumníky na Syddansk Universitet (SDU) v Dánsku, připravují půdu pro budoucnost, kdy budou drony moci fungovat téměř neomezeně dlouho, aniž by do jejich nabíjení musel zasahovat člověk.

Představení autonomního dronu

Tento dron je postaven z rámu Tarot 650 Sport z uhlíkových vláken, vybaven vysokokapacitní lithium-polymerovou baterií s kapacitou 7000 mAh a poháněn soustavou rotorů, které zajišťují stabilní a obratné letové schopnosti. Mozek dronu tvoří mikropočítač Raspberry Pi 4 B a modul autopilota Pixhawk V6X, rozšířený o radar s milimetrovými vlnami a videokameru RGB pro navigaci a provozní úkoly.

alpy

Foto: Pixabay

Mechanismus nabíjení

Hlavní inovace spočívá v „drápu“ – pasivním úchopném mechanismu určeném k bezpečnému připevnění k elektrickému vedení. Tento systém umožňuje, aby dron na vedení dosedl a přímo čerpal energii, čímž efektivně „pije“ elektřinu a dobíjí své baterie. Po nabití se dron odpojí a pokračuje ve své misi, přičemž autonomně řídí své energetické potřeby, aniž by vyžadoval pozemní nabíjecí stanice nebo lidský zásah.

Prvotní a nejzřetelnější využití této technologie je v údržbě a kontrole elektrických sítí. Využitím těchto autonomních dronů mohou energetické společnosti zajistit nepřetržité monitorování a údržbu elektrického vedení, což výrazně sníží prostoje a náklady na lidskou práci. Drony mohou díky nepřetržitému hlídkování sítě včas odhalit problémy, jako jsou poškození vedení nebo úniky energie, což vede k rychlejší reakci a prevenci rozsáhlých poruch. Ale kdo ví, jak další možnosti se všem nadšencům do těchto technologií právě teď otevírají?

 

Zdroj: https://newatlas.com/drones/drone-operate-indefinitely-recharging-power-lines/, https://findresearcher.sdu.dk/ws/portalfiles/portal/256010085/ICRA2024_Autonomous_Overhead_Powerline_Recharging_for_Uninterrupted_Drone_Operations.pdf

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.