Vedle čističky nechce bydlet nikdo z nás. Tahle se však opravdu dovedně maskuje – nebydlíte vedle ní náhodou také?

S čističkami je to stejné jako s WC v restauraci – všichni ho potřebujeme, ale nikdo nechce sedět u stolku vedle něj. Není tedy divu, že se při stavbě každé nové čističky zvedá vlna nevole od starousedlíků.

Ovšem existují taková zařízení, u kterých prakticky nepoznáte, že poblíž vás fungují. Neobtěžují vás totiž ani zápachem ani ničím podobným (tedy samozřejmě do chvíle, dokud se něco nepokazí). A jedna taková vyrostla i u nás

Čistička nebo ne? A jak to vlastně poznat?

Najdete ji v jihočeském Sezimově Ústí je plně automatizovaná a patří k nejmodernějším svého druhu. Provozovna o velikosti 900 m2 se nachází na pozemku o velikosti 2 500 m2. Pokud bydlíte poblíž, ani náznakem byste neměli poznat, že se uvnitř děje něco „špinavého.“ Tak to alespoň tvrdí její autoři.

Foto: Protext

Stanice určená pro zpracovávání kapalných odpadů zvládne deemulgaci, neutralizaci a zpracování vodou ředitelných barev, což je výjimečná kombinace. Možná se však ptáte na to, co se stane, když některé z velkých nádrží prasknou. I na to tu však mají odpověď. Toto moderní zařízení je vybaveno záchytnými vanami, do nichž by se odpad v případě prasklé nádrže zachytil.

Bez nepořádku a zápachu v každém okamžiku

Bohužel to vše není jen o dobrém zpracování. Pořádně zatopit nám mohou i nejrůznější stáčecí místa a další plochy, kde je nutné s odpadem nějakým způsobem manipulovat. Dnes naštěstí existují i stáčecí místa bez úkapů a zbytkový materiál z nich je sveden přímo do zařízení. A přesně tak to nyní funguje i v Sezimově Ústí. Tak co říkáte? Vadila by vám taková čistička v okolí nebo jste dokonce dodnes nevěděli, že vám vyrostla za humny?

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36993, https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/jizni-cechy/toulava/sezimovo-usti

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.