vez2

Vézelay, méně známý bratříček Santiago de Compostella

Zamíříte-li do autonomního regionu Galicie ve Francii, všichni vám pravděpodobně doporučí pouť do proslaveného poutního místa Santiago de Compostella. Co se však stane, když z trasy trochu odbočíte a vaše kroky skončí v nedaleké vesničce Vézelay?

Vstoupíte do středověku a to doslova. Vždyť místní architektura má stále s novověkem společného jen málo. Výstup malebnou ulicí, mířící ke kupoli středověkého kostela z 11. století, rozhodně stojí za to.

Po stopách Máří Magdalény

Není divu, že se ve zdejší atmosféře shlédli takové osobnosti jako Romain Rolland nebo Jules Roy, kteří byli ve Vézelay častými hosty. Ovšem nejzajímavějším místem Vézelay je rozhodně Bazilika sv. Máří Magdalény. Své jméno nenese náhodou, ostatky této světice v ní totiž prý opravdu odpočívají. Chlubit se může také nádhernou hrou světla a stínu a ve svých interiérech, stejně jako nápaditou a bohatou výzdobou. Není divu, že si vysloužila své místo na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Do kraje lahodného vína

Ale to není vše. Galicie je také krajem vína. První sazenice vinné révy sem podle všeho přinesli už staří Keltové a to z Itálie. Dnes na 24 tisíc hektarech vinic převažuje oblíbená odrůda Pinot Noir a není tedy těžké narazit na vinný sklípek nebo kavárnu s dobrým vínem doslova na každém rohu. A nechybí samozřejmě ani Chardonnay.

Budete-li mít čas, navštivte některou z okolních vinic osobně, ideálně s průvodcem. Ale nebuďte překvapení, pokud se tu setkáte s výpravami nejmenších dětí ze školek a škol. Vždyť místní jsou na své víno patřičně hrdí a dětem tuto lásku vštěpují už opravdu odmalička. S trochou štěstí si budete moci výrobu vína vyzkoušet nebo alespoň ochutnáte to mladé, ještě divoké, s nímž se v obvyklých turistických oblastech jen tak nesetkáte. A naprostou povinností byl měl být nákup několika lahví vína domů – pro sladké vzpomínky na Galicii.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *