Ostrov Hokkaidó – čím vás uhrane

Pokud bychom zapátrali v našich školních znalostech, zjistíme, že japonský ostrov Hokkaidó u nás není příliš dobře známý. Sportovní nadšenci by si možná vzpomněli na Zimní olympijské hry v Sapporu v roce 1972, ale jinak jsou naše znalosti tristní.

A přitom právě Hokkaidó nabídne zajímavý výlet pro všechny, kteří milují krásy původní přírody a za jedinečnými zážitky se neváhají vydat i na druhou stranu zeměkoule.

Zimní podívaná pro ty nejodvážnější

Fascinují vás vábivé toky našich tetřevů? Pak budete doslova nadšení ze zimních namlouvacích rituálů jeřábů mandžuských (Grus japonensis). Stačí navštívit zamrzlé mokřiny poblíž města Kuširó a naslouchat hlasitému volání kur-lio, kur-lio, kur-lio, které se může nést až tři kilometry daleko. Samci i samice před sebou přitom opakovaně vyskakují s široce rozevřenými křídly, obcházejí se v kruhu a opatrných návštěvníků si vůbec nevšímají.

V Japonsku říkají jeřábu mandžuskému pták štěstí (tacho-zuru) a díky jejich pečlivé ochraně jejich počet v oblasti rychle stoupá. Ještě na začátku 20. století se zdejší populace počítala na desítky, dnes tu najdete okolo tisícovky ptáků.

Na jaře se vydejte za rododendrony

Že vás zimní výletování příliš neláká? Pak se nabízí jarní krása národních parků ostrova Hokkaidó. Riširi-Rébun-Sarobetsu se chlubí bohatými porosty nádherně kvetoucích rododendronů, které doplňují kosatce a lilie. A pokud byste rádi obdivovali také krásu horkých sirných pramenů a fumarolů, můžete zamířit park Akan, se sopečnými jezery a dalšími atrakcemi.

A místní průvodci vás ochotně zavedou i do nejnebezpečnějšího parku ostrova Hokkaidó – Širetoko, kde lze (nejlépe z paluby lodi) pozorovat velké kolonie lachtanů ušatých, medvěda východosibiřského nebo nejrůznější druhy kytovců. Cestu na vlastní pěst sem však nedoporučujeme.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.