Vězení, které je postaveno samotnými duchy, opravdu existuje

Chand Baori

Kdo by neznal akční film o batmanovi, jako je Temný rytíř povstal, ve kterém hraje herec Christian Bunch? A věděli jste, že můžete skutečně navštívit Batmanovo vězení, které se objevilo ve filmu? Je to indická studna Chand Baori, která se nachází poblíž města Abhaneri v Rádžasthánu v Indii, 95 km od Jaipuru. Studna se skládá z nepředstavitelných 3 500 schodů a je hluboká 13 pater. Podle legendy byla postavena duchy za jedinou noc.

Navštivte netradiční studnu

Tato studna, stejně jako další podobné, byla v minulosti vybudována jako jezero a byla využívána pro vodní ekosystém a uskladňování výživy. Ke studni vedou spletité schody, do které se místní postupně scházeli, aby nabírali vodu, setkávali se s ostatními, promlouvali a hodovali nebo zachovávali zvyky a rituály…

Proč je studna tak jedinečná?

Chand Baori není takříkajíc ukázkou promyšleného a praktického řešení, ale je především architektonickým skvostem. O tomto místě se vypráví hodně příběhů a jeden je bláznivější než ten druhý, ale co když je některý pravdivý?

Napočítáte 3500 schodů a třináct pater

Studna je hluboká přibližně 30 metrů a k jejímu úpatí vede 3500 schodů. Byla postavena během období 9. století za vlády pánů Chanda. Legendy a četní místní lidé tvrdí, že studnu postavili duchové za pouhou jednu noc. V Indii jsou tyto studny velmi časté. Ale Chand Baori je přece jen něco zajímavého. V horním patře je nekonečná galerie s četnými oblouky. Tyto oblouky nabízejí dechberoucí pohledy do nitra budovy.

Chand Baori 2
Foto: Pixabay

Svatyně i lázně

Vchod do studny najdete na její severní straně, kde je navíc několik svatyní, kde si místní postavili napodobeniny různých bohů, jako je Ganéša, Mahišasura nebo Durga. Několik chrámů je však navíc roztroušeno kolem vnitřního předělu budovy. V minulosti se zde konaly náboženské obřady. Nejen svatyně, ale i několik menších místností je k vidění – ty však byly využívány jako jídelny nebo pro uschovávání potravy. V jednom z nich byla v minulosti skutečně koupelna pro vládce a jeho rodinu. Posvátná voda se do ní čerpala pomocí ručních nalévacích nástrojů.

Tehdejší lednička fungovala bez problémů!

Chand Baori 3
Foto: Pixabay

Další výhodou studny Chand Baori je, že slouží místním lidem jako lednička v horkých letních dnech. Teploty na podlaze jsou nepřetržitě o pět až šest stupňů nižší než teploty na nejvyšší podlaze. Studna je od nynějška převládajícím místem pro návštěvníky a cestovatele z celého světa. Vklouznout do jeho chladnějších útrob a znovu vystoupat na zemský povrch je ve skutečnosti velmi náročné…

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay