Vinařské město Miroslav se může pochlubit svou dominantou – renesančním zámkem. Neméně zajímavá je přírodní památka Miroslavské kopce

Třicet kilometrů od Znojma leží město s hezkým názvem Miroslav, které patří mezi vinařské obce Znojemské vinařské podoblasti. Znamená to, že v jeho okolí narazíte na vinice, z jejichž plodů se vyrábí výborné moravské víno. A nemusí to být jen tento lahodný mok, který vás naláká na návštěvu města. Kromě vinic tu objevíte národní přírodní památku Miroslavské kopce a miroslavský zámek.

Miroslavské kopce

Národní přírodní památku Miroslavské kopce tvoří sem samostatných vrchů – Přední a Zadní Markův kopec, Ve vinohradu, U letiště, U kamene, Zmrzlé a Větrník. Ochranu si zaslouží kvůli skalním společenstvím a vegetaci i živočišstvu teplomilných stepních lad. Vydat se na prohlídku těchto přírodních památek můžete z Miroslavi. Zeleně značená trasa začíná u bývalé židovské synagogy, nynějšího Domu kultury.

Je dlouhá asi pět kilometrů, a když po ní půjdete, tak budete mít možnost si pět z Miroslavských kopců prohlídnout. Na každém se nachází místo s vyhlídkou. Trasa končí na místě, ze kterého jste vycházeli – tedy u Domu kultury. Ale tam se vracet nemusíte, protože na vás čeká další miroslavská zajímavost – zámek.

Miroslavské kopce. Foto autor: Ben Skála; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Miroslavsk%C3%A9-kopce2011j.jpg

Zámek Miroslav

Z procházky po Miroslavských kopcích můžete zavítat na zámek Miroslav, jenž leží v centru města. Na první pohled vás určitě zaujme mohutná obdélníková budova s přístavbami. Je gotickým jádrem zámku, jenž vznikl přestavbou gotické vodní tvrze připomínané v roce 1398. Tato budova původně zřejmě stála osamoceně chráněná vodním příkopem. V 16. století proběhla renesanční přestavba zámku a o století později se dočkal barokních úprav.

Tak jako mnoho jiných tuzemských památek po roce 1945 připadl zámek Miroslav státu a sloužil jako internát a městské muzeum. Bohužel postupně chátral. Po Sametové revoluci se jeho vlastníkem stalo město Miroslav, které se pustilo v letech 2014 až 2015 do jeho rekonstrukce. Během ní se podařilo opravit větší třetinu zámku. Ten je nyní otevřen veřejnosti, jež se může obdivovat třeba cenné sklípkové klenbě v bývalé soudní síni, kde se rozsudky vynášely až do roku 1851.

Zámek je otevřen až do 31. října 2023, a to od úterý do neděle v čase 11 hod., 13 hod. a 15 hod., kdy probíhají komentované prohlídky. Za vstup dospělí zaplatí 120 korun. Děti, mládež, studenti, invalidy a seniory bude vstupenka stát 60 korun. Rodinné vstupné vyjde na 260 korun.

Zdroj: https://znojmoregion.cz/cs/miroslavske-kopce; https://miroslavskakultura.cz/zamek-miroslav/vstupne/

Zámek Miroslav. Náhledové foto autor: Ben Skála Benfoto; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Miroslav-z%C3%A1mek2015r.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.