Zajímavosti o Grónsku: Chybějící železnice a silnice, česká stopa a maso z tuleně

Až vás přestane bavit cestování do Dubaje, na africký kontinent či do Karibiku, zkuste vyrazit dále na sever. Dostanete se až do Severní Ameriky, ačkoliv stále budete jakoby v Evropě. Zní to zvláštně, ale je to pravda. Řeč je o největším ostrově světa – o Grónsku. Co tu na vás čeká?

Česká stopa na ostrově

Víte, co má Grónsko ve znaku? No přece bílého ledního medvěda v modrém poli. Je to ostatně nejznámější zástupce zdejší fauny. Ostrov leží na severovýchod od Kanady a geograficky patří k Severní Americe. Jenže z politického, ekonomického a nakonec i historického hlediska je Grónsko nesmazatelně spojeno s Evropou. Však také jeho hlavou je dánská královna Markéta II. Grónsko je jinak autonomní zemí Dánska s vlastní vládou a parlamentem.

Nebylo tomu tak vždy, protože prvními jeho osadníky vedle Inuitů byli Norové, kteří sem přinesli křesťanství a postavili tu i kostely, jejichž pozůstatky leží v jižní části ostrova. Našli bychom tu také českou stopu, kdy v roce 1740 potomek českých vystěhovalců Jakub Severin založil v Grónsku tři obchodní eskymácké osady. Z jedné z nich, z osady Jakobshavn (Jakubův přístav), vzniklo dnešní město Ilulissat, které je třetí největší na ostrově a patří k turisticky vyhledávaným destinacím.

V Grónsku: Foto Pixabay

Bez silnic a železnic

V Grónsku se bez auta prakticky obejdete. Na rozdíl od evropské pevniny tu nejsou silnice a chybí také železnice. Tudíž jediný způsob, jak se po zemi dopravovat z místa na místo, je lodí nebo letadlem. Ostrov nabízí úchvatnou přírodu, hluboké fjordy, masy ledu, polární záři, takže můžete ve sněžnicích vyrazit na trek, projet se psím spřežením nebo si zalyžovat.

Více než individuální cestování se oplatí využít služeb cestovní kanceláře, která vám připraví zájezd na míru. Je tu totiž málo možností k ubytování a celkem vysoké ceny všeho, na co se podíváte. Za vidění však určitě stojí typické eskymácké domky, jež hýří barevností, tundra, ledovec nebo si nenechat ujít gurmánský zážitek v podobě čerstvého masa z tuleně. Prý chutná výtečně. V červnu a červenci v Grónsku slunce nezapadá, takže i o půlnoci je tu světlo jak ve dne. Taková půlnoční plavba lodí mezi vysokými krami ledu může být docela zajímavá.

Lední kry: Náhledové foto Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.