Ze zříceniny hradu Ostrý na rozhlednu Milešovka během jednoho dne

Současná situace v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině je poměrně náročná na psychiku lidí. Každý se s mezinárodními událostmi snaží popasovat tak, jak umí nejlépe. Někdo si pořizuje jodové tablety a protiatomový kryt, jiný si raději udělá výlet do pěkných míst, kde načerpá pozitivní energii. Co takhle vyrazit na zříceninu Ostrý a vystoupat až na vrcholek Milešovky?

Hrad Ostrý v Českém středohoří

Česká republika je protknuta zříceninami středověkých hradů v různém stadiu poškození působením zubu času. Z většiny z nich se zachovaly zbytky zdiva, což platí i pro ruiny hradu Ostrý. Ten se nachází jihovýchodně od obce Milešov na stejnojmenném kopci v nadmořské výšce 553 m n.m. Hrad vznikl v období husitství a jako sídlo fungoval asi 150 let. V 18. století už zůstal opuštěný.

Pokud se na zbytky hradu budete chtít vydat, nejlépe to bude jít po modré značce a jako výchozí bod si vybrat obec Březno. Cesta není příliš dlouhá, jen asi 2,2 kilometru a končí až u hradu. Zaparkovat vozidlo lze i v obci Kocourov a z výchozího bodu Kocourov-rozcestí vyrazit směrem k hradu Ostrý. Tato cesta je kratší, měří něco přes 1 kilometr.

Milešov. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: SchiDD/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blick-Milleschau.jpg

Zámek Milešov

Z vrhu Ostrý budeme pokračovat směrem k vrchu Milešovka. Vrátíte se ke rozcestí Kocourov a zde se napojíte na naučnou Zlatou stezku Zemí hradů. Ta vás dovede do Milešova, kde stojí barokní zámek, jenž byl přestavený z hradu ze 14. století. Zámek je možné jen obdivovat zvenčí, protože není veřejnosti přístupný, protože se v něm nachází domov důchodců.

Abyste se dostali blíže k Milešovce, je třeba se napojit na naučnou stezku Kostomlatský hradní okruh, která je červeně značená. Výstup na horu je poměrně strmý, nevhodný pro kolaře. Na úzkých pěšinách jsou četná skaliska.

Rozhledna Milešovka

Českému středohoří vévodí hora Milešovka, která je v něm se svými 836 metry n. m. nejvyšší. Je považována za největrnější vrchol v České republice. Vítr tu nefouká maximálně osm dní v roce. Ve 20. letech 19. století vznikla jedna z prvních horských restaurací na českém území. Na počátku 20. století zde byla postavena meteorologická stanice a nedaleko ní pak rozhledna. S rozvojem turistiky se také zvedal zájem o návštěvu Milešovky. Zavítal na ni dokonce i Johann  Wolfgang Goethe a pravidelně na její vrchol chodil pruský král Fridrich Vilém III. Vyhledávaným cílem turistů je i v současné době. Za příznivého počasí je z ní hezký výhled do okolí.

Zdroj: http://www.rozhlednovymrajem.cz/milesovka/, Mapy.cz, Wikipedia.org

Milešovka. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.