Babirusa – jelenovité prasátko ze Sulawesi má nebezpečné rostoucí kly, které dokážou svého nositele pomalu zabíjet. K vidění je v jediné české zoo

Když se řekne babirusa, málokdo si pod tímto nevšedně znějícím názvem něco představí. Proto vám prozradíme, že jde o rod prasete, žijící v Indonésii (ostrov Sulawesi a okolí). Samci dokážou na první pohled zaujmout svými velkými kly, které by trumfly i leckterého českého divočáka. Právě ty se jim však mohou stát i osudnými.

Babirusa sulaweská je zvíře žijící velmi skrytě. Je vzácné. A to nejenom proto, že pralesy, jež jsou jejím přirozeným prostředím, jsou neustále mýceny a likvidovány. Může za to i způsob jejího života – je velmi samotářská a samice mají (na rozdíl od jiných prasat) jen jedno mládě (zřídka dvě, to slabší však obvykle uhyne).

Prase, které neryje

Na první pohled byste si babirusu opravdu mohli s obyčejným prasetem splést, i když je trochu štíhlejší a s delším rypákem. A pokud je chovaná domorodci v zajetí, živí se stejnou potravou (například šrotem, bramborami anebo zeleninou).

V přírodě si však hledá potravu výhradně na povrchu. Sbírá ovoce nebo nejrůznější zdechliny. Dokáže ovšem spořádat i kraba, pokud není dost rychlý. V korunách stromů pak vyhledává opice a sbírá ovoce, které zahodí na zem. Za potravou dokáže ujít i velkou vzdálenost – snadno přeplave i větší záliv.

Foto: Pixabay

Kly, které samce zabijí

Velmi nevšedním pohledem jsou kly samců. Nerostou totiž rovné, ale stáčejí se pomalu směrem k hlavě. Pokud je samec čas do času trochu nešikovný a kly si ulomí, pak je všechno v pořádku. Problém ovšem mohou mít opatrní jedinci. Kly se totiž stáčí tak moc, že jim dokážou vrůst zpět do hlavy a svého nositele tak zabijí. Existují lebky babirus, které na tento problém uhynuly, a není to pěkný pohled.

Pokud je tedy babirusa chovaná v zajetí (u nás si tohle nevšední zvíře můžete prohlédnout jen v ZOO Jihlava), musí v případě potřeby čas od času zasáhnout veterinář a kly trochu zkrátit. Podle klů také babirusa dostala své jméno – domorodcům totiž připomínala jelena. Její jméno je tedy složeno ze slov babi, což znamená prase, a rusa, což znamená jelen

Aby nedošlo k mýlce – klů mají babirusí samci dva páry. Ty, které rostou z horní čelisti, směřují dolů, ty z horní směřují nahoru a brzy se zahýbají k hlavě. K boji se však nehodí, jak si lidé často myslí, na to jsou příliš křehké. Samci si s nimi navzájem pouze imponují. Mimochodem – mezi domorodci koluje legenda, že se za kly dospělí samci každý večer zavěsí na strom a takto spí. Má je to prý ochránit před predátory.

Zdroj: https://edu.ceskatelevize.cz/video/11056-zvireci-hadanka-babirusa, https://cs.wikipedia.org/wiki/Babirusa

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.