Bitva u Slavkova a její skryté detaily

V ČR snad není nikdo, kdo by legendární bitvu tří císařů neznal. Ovšem od lepší máme hrubý náhled, tím více nám obvykle unikají drobné souvislosti. A právě tomu se chce věnovat nová kniha, která se touto událostí zabývá.

Případ Austerlitz 1805, Staré legendy a nová fakta – tak se jmenuje nová, interdisciplinárně pojatá faktografická kniha autorů Zdeňka Chromého, Libora Urbančíka, Milana Plcha a Jaromíra Bára. Máte rádi záhady? Za to se nemusíte stydět. „Kdyby mi vadilo, že se někdo věnuje záhadám, nemohl bych se vůbec zabývat vědou, protože podstatou vědecké práce je přece luštění záhad.“ (Jiří Grygar, prolog).

Co jste o Slavkově nejspíš nevěděli

Tato kniha pojednává o některých aspektech slavné bitvy u Slavkova. Překvapí odborníky i laiky protože z velké části využívá méně známé zdroje informací. Těšit se tedy můžete na řadu nových, dosud nepublikovaných detailů.

Foto: Pixabay

O slavné bitvě „tří císařů“ již byly napsány stovky stran. Mohlo by se zdát, že tato kniha již mnoho nového přinést nemůže. Ale nedejte se mýlit. Odborné kapitoly se prolínají s populárními pověstmi o údajně zakopané ruské pokladně a dalšími zajímavostmi. Že jste o tom ještě neslyšeli? Podle archivních spisů bylo zakopáno ruskou gardou „šest sudů zlatých a šest sudů stříbrných mincí“, říkají autoři v knize. A je toho mnohem víc.

Něco si tu najde opravdu každý

Ale Případ Austerlitz 1805, Staré legendy a nová fakta není jen o záhadách. Přináší třeba i podrobné informace o zajímavých nálezech na slavkovském bojišti, o pověstech, jednotlivých aktérech, vojenské taktice, krajině bojiště i o detailech některých bojových situací. Zajímají vás podrobnosti týkající se ruské gardy a jejího bojového vystoupení či pikantnosti ze slavné Weyrotherovy porady? Pak jste tady správně.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Nová fakta, nepublikované skutečnosti a ukrytý poklad v nových souvislostech | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.