Britský ostrov Man – unikátní místo

Pokud se hovoří o Británii nebo britských ostrovech, všem se asi vybaví hlavní a Irsko. Turisticky jde o zajímavá místa, dnes si však představíme ostrov Man. Jde o autonomní součást Velké Británie. Mnoho turistů sem nezavítá. Možná je to škoda, možná právě to však dělá z tohoto místa tak unikátní záležitost. Projděme si tedy tento ostrov alespoň prostřednictvím tohoto krátkého textu.

Od Keltů a Skotů až po autonomii

První obyvatelé ostrova Man byli Keltové a dále Vikingové. 13. století zde bylo ve znamení nadvlády Skotů, jelikož Man byl součástí tehdejšího Skotska. Od této doby se také datují neustálé tahanice právě Skotů a Angličanů o tento ostrov. Nakonec jej vyhrála Anglie. Dnes jde však o autonomní oblast. Podobnými ostrovy jsou například Jersey nebo Guernsey u francouzského pobřeží. Technicky jde tedy pořád o součást Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, jde o oddělenou část země, která například není v Evropské unii.

Složenina Británie

Odříznutí ostrova od vnějšího světa, dělá z Manu zajímavé místo. Na první pohled zde nebude dominovat jeden prvek. Například u krajiny – jde o složeninu anglických polí nebo mlhou pokrytí kopce jako v Irsku. Vyšší polohy pak budou připomínat Skotsko. naleznete zde však například typické britské telefonní buňky.

Vlastní jazyk

Také jazyk je zde odlišný od ostatních částí Spojeného království. Místní vysvětlují, že v jejich přízvuku, lze slyšet Liverpool i Irsko. Angličtina je zde tedy rozdílná. Existuje zde však i vlastní jazyk. takzvaná manština. Jde o velmi starobylý jazyk, který v sobě mísí prvky skotštiny a irské gaelštiny. Dnes jazykem mluví minimum lidí. V 50. a 60. letech tento ostrov z ekonomických důvodů opustilo množství lidí. I to mělo za následek vývoj manštiny, který byl završen v roce 2009, kdy ji UNESCO vyhlásilo za vymřelý jazyk. Skutečně rodilý mluvčí tohoto jazyka totiž zemřel v roce 1974. Tímto aktem byla však nastartovaná „renesance“ manštiny. od té doby více lidí mluví tímto jazykem a snaží se jej předávat dalším generacím.