Bublinkové vafle – kde se vzal hit letošních gastro festivalů

Vafle s bublinami, bubble vafle či bublinkové vafle můžete potkat na pouti, jarmarku nebo už i v cukrárně u nás i v zahraničí. Jsou velmi populární a vždy se na ně čeká dlouhou dobu ve frontě. Ještě jste se s nimi nesetkali? Pokusíme se Vám je představit.

Proč bubble vafle?

Vafle jsou vafle a není na nich nic zvláštního, řeknete si. Mají různé tvary a pečou se ve vaflovači. Upéct si je můžete doma nebo si je dát nazdobené v kdekteré cukrárně. Bublinové vafle se těstem, pravda, příliš neliší od obyčejných, ovšem jméno jim dala speciální forma s hlubšími prohlubněmi, díky kterým mají na sobě opravdu bubliny. Díky nim i trochu odlišně chutnají, bubliny jsou totiž vláčné a nadýchané, zatímco těsto mezi nimi je křupavé. Další zvláštností je způsob podávání, stáčejí se totiž do kornoutu, takže je můžete jíst pohodlně jednou rukou, třeba za chůze.

Foto: Jana Šrámčíková

Kde se vzaly

Ač v současnosti jsou hitem po celém světě, jejich domovinou je město Hong Kong, kde se prodávaly naplněné sladkou či slanou náplní jako pouliční jídlo už v 50. letech 20. století. V Hong Kongu se nazývají gai daan jai, říká se jim také vaječné vafle. Vznikly prý jako náhrada vajec, když jich byl ve městě nedostatek, jiný příběh se zmiňuje o nešikovném prodejci, který rozbil vajíčka a tak přidal další suroviny a těsto upekl ve formě. Ať už tak nebo tak – aktuálně jde o žádaný hit, který si nesmí nechat uniknout žádný milovník sladké chuti.

 

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/clanky/4503-bubble-waffle-aneb-vafle-s-bublinkami-dejte-si-je-na-pouti-nebo-pripravte-doma-naplnene-slehackou-cokoladou-a-ovocem-chutnaji-skvele/, https://www.vypecenacukrarka.cz/20200321_vafle.html, https://www.akcniceny.cz/magazin/mate-radi-vafle-vyberte-si-nejvhodnejsi-vaflovac-podle-vasich-predstav/

Bublinkové vafle – jak se připravuje hit letošních festivalů Náhledové foto: Jana Šrámčíková

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.