Burj Al Khalifa – čemu se podobá a jak se měla původně jmenovat?

Burj Al Khalifa: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Asi těžko bychom hledali známější symbol Dubaje, než je právě Burj Al Khalifa. Jde o nejvyšší mrakodrap světa, ovšem to není jediné NEJ, kterým se pyšní. A na co všechno se můžete při její návštěvě těšit?

Nabízí jedinečný výhled na okolí – tedy pokud nebudete mít tu smůlu a nevyjedete nahoru právě v období prachové bouře. V takovém případě totiž nedohlédnete ani k zemi – natož kamkoliv jinam. Jinak je však výhled z nejvyšší vyhlídky světa (ano, i tento rekord Burj Al Khalifa oficiálně drží) jednoduše úchvatný.

Na svém místě stojí už pěknou řádku let

Psal se rok 2010, když byla Burj Al Khalifa dokončena. Její výstavba trvala ovšem pouhých šest let. A není bez zajímavosti, že se každý den na lešení a ve stavebních strojích vystřídalo okolo 12 000 dělníků z celého světa. Původně měla nést jméno Burj Dubai alias „věž Dubaje“, ovšem na poslední chvíli bylo rozhodnuto o jejím přejmenování. Dnes tedy nese jméno prezidenta SAE – Chalífa ibn Saíd al-Nahaján.

Burj Al Khalifa: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jako zavřený květ pavoučí lilie

To však není jediná zvláštnost, která se k této stavbě váže. Ani její tvar není náhodný – připomíná květ slavné pavoučí lilie Hymenocallis. Její původní vlastí jsou tropické oblasti Ameriky a jakmile je jednou spatříte, už nikdy si ji s ničím jiným nespletete.

Pokud se chcete dostat až na vyhlídkovou plošinu, musíte zamířit do The Dubai Mall, kde se nachází i vchod. Otevřeno je každý den mezi 8:00 – 23:00 hod. Ovšem pozor – čím atraktivnější čas si vyberete, tím více zaplatíte za vstupenky. Z 20 eur se může cena vyšplhat až ke 150. Pokud chcete ušetřit, nakupte je on-line. Vyjde to o něco levněji, a navíc se vyhnete dlouhým a nepříjemným frontám.

Věděli jste, že: v Burj Al Khalifa se nachází také nejvyšší bazén na světě? Vyjet za ním musíte do 76. patra.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.