Chcete kráčet po stejných schodech jako Ježíš? Máte možnost, ale pospěšte si

Jedni je označují za pouhou repliku, jiní na jejich pravost nedají dopustit. Ale ať tak nebo tak, faktem zůstává, že schodiště Scala Sancta bylo očím (i chodidlům) návštěvníků ukryto téměř tři století. A právě to se má teď dočasně změnit.

Podle legendy by mělo jít o schody z původního Pilátova paláce, po kterých Ježíš šel, když se měl s tím kontroverzním panovníkem biblické historie setkat. Do Říma je nechala údajně dopravit svatá Helena okolo roku 326. Mělo jít o potvrzení jejího konvertování ke křesťanství.

Schody, které vytvarovali sami poutníci

Pokud bychom neznali širší historický kontext, pak bychom schodiště Scala Sancta označili jednoduše za vyšlapané. Přesně tak se na něm totiž podepsaly tisíce a tisíce chodidel, které ho zdolávaly až do roku 1723, kdy rozhodl papež Inocenc XIII. o jeho zakrytí. Měl obavy z možného poškození, takže nechal vyrobit jakési dřevěné ochranné pouzdro.

A právě tomu se letos archeologové podívali na kobylku. Nenašli však pod ním jen samotné schody, ale i množství drobných náboženských artefaktů – od křížů a růženců, přes fotografie a mince až po modlitby, napsané na malých kouscích papíru.

Projděte se po posvátných schodech

Restaurátoři a archeologové se však rozhodli poskytnout pohled na tuto unikátní památku i širší veřejnosti a proto až do června letošního roku nechají schody zcela odkryté. Můžete se po nich tedy projít a vychutnat si tu zvláštní atmosféru a pocit blízkosti historie.

A kam vedou? Do klenuté chodby s freskami ze 16. století, které byly během archeologických a restaurátorských prací rovněž obnoveny. Jde o výsledek více než šestileté snahy o renovaci této části Říma. Pokud se chcete po Svatých schodech projít i vy, pak neváhejte. Svůj ochranný obal dostanou zpátky už někdy v průběhu června.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.