Co má společného Ronov nad Doubravou a film Městečko na dlani? A kde najdete zámek Žleby

Tak tentokrát se opět nevydáme nikam za hranice, ale zůstaneme pěkně v tuzemsku. Ještě jsme nenavštívili všechny zajímavosti, které se u nás nacházejí. Patří k nim i návštěva města Ronov nad Doubravou, které za protektorátu posloužilo jako kulisy pro jeden z českých filmů. Za návštěvu ale bude stát i nedaleký zámek Žleby.

Ronov nad Doubravou

Město Ronov nad Doubravou leží v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. Jeho historie sahá do 14. století, ze kterého pochází první písemná zmínka. Zdejší architektonické památky vesměs pocházejí z 19. století, ať se jedná o kostel svatého Vavřince, radnici či zámek. Za povšimnutí stojí i Bílkova vila, což je secesní dvoupodlažní budova v Čáslavské ulici. Postavená byla ve 30. letech minulého století. V současné době je v ní umístěna galerie malíře Antonína Chittussiho, což byl ronovský rodák s italskými kořeny. Ve svém díle se zaměřil na českou krajinu a je považován za jednoho z nejslavnějších českých malířů 19. století. Byl předchůdcem Antonína Slavíčka.

Městečko na dlani

Pro toho, koho baví filmy pro pamětníky, možná bude zajímavá informace, že Ronov posloužil pro natáčení exteriéru filmu Městečko na dlani z roku 1942, ve kterém účinkovala celá řada tehdy populárních českých herců včetně Karla Hašlera. Ten byl v průběhu natáčení v Třemošnici zatčen a odvezen do koncentračního tábora v Mauthausenu, kde potom zahynul.

Zámecký park Žleby. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Czeva / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Castle_%C5%BDleby_park.jpg

Zámek Žleby

Ve vzdálenosti čtyři kilometry od Ronova nad Doubravou se nachází zámek Žleby. Původně byl gotickým hradem, mezi jehož vlastníky patřil i český král a římský císař Karel IV. Husitům se hrad podařilo dvakrát dobýt, v 16. století byl renesančně přestavěn. K barokní přestavbě došlo v polovině 18. století. Současná podoba je výsledkem romantické přestavby v novogotickém slohu, která proběhla ve druhé polovině 19. století.

V dubnu je zámek přístupný jen o víkendech, v květnu pak začíná hlavní návštěvnická sezóna, kdy je zámek otevřen i ve všední dny vyjma pondělí. K dispozici jsou hned tři prohlídkové okruhy, které seznamují návštěvníky s reprezentačním sály a salóny, soukromými apartmány, Velkou věží a sklepením. Za podívání určitě stojí i zámecký park v anglickém stylu, který vznikl v 19. století. Při jeho budování bylo využito strmého hradního svahu i kaňonovitého meandru řeky Doubravy. Uvidíte zde přemostěný vodopád a spoustu rododendronů či historizující stavby.

Zdroj: csfd.cz, zamek-zleby.cz, wikipedia.org

Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Pražák / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_%C5%BDleby1.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.