Do bytu Bohuslava Martinů musíte vystoupat po 192 schodech

Polička

Už ze základní školy si pamatujeme, že se Bohuslav Martinů narodil v Poličce. Ale málokdo ví, že to bylo ve věži kostela, kterou od země dělilo rovných 192 schodů. Bohuslav byl dítětem neduživým, takže se prý až do tří let mimo svůj byt nepodíval – ze strachu, aby se mu něco nestalo. A později, když to nešlo jinak, vytahovali ho prý nahoru ve vědru.

Pokud zamíříte do Poličky, můžete si dějiště výše uvedeného dramatu prohlédnout na vlastní oči. Bohuslavova „rodná“ světnička je totiž přístupná veřejnosti. Můžete se z ní pokochat výhledem po okolí a podívat se na některé zajímavé artefakty, které se k životu tohoto významného hudebního skladatele váží.

Polička – město krále Přemysla Otakara II.

Ve třináctém století byl region Českomoravského pomezí velmi významný. V této době byla založena i Polička to králem Přemyslem Otakarem II. Od poloviny 14. století pak začaly okolo městského jádra vyrůstat hradby, jejichž dnešních 1 220 zachovalých metrů patří k těm největším v Evropě. Můžete se na ně podívat, stejně jako na jejich horní ochoz – a to včetně několika věží.

A nezapomeňte ani na Synský rybník. Věřte nebo ne, dřív také tvořil součást opevnění a dnes podle něj vede jižní část hradeb.

Centrum Bohuslava Martinů

Pokud stojíte o službu průvodce, vydejte se do Centra Bohuslava Martinů, jež sídlí v Tylově ulici. Najdete v něm i několik stálých expozic. Některé jsou věnovány právě slavnému skladateli, jiné třeba sklářstvím nebo sbírkám umění z mnoha období (včetně moderního).

Polička

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Další sbírky obrazů najdete i v barokní radniční budově (která sama o sobě stojí za návštěvu) a navštívit doporučujeme i blízký Mariánský sloup, který patří mezi národní kulturní památky. A kam ještě zamířit? Určitě do kostela sv. Mikuláše, jež ve svém zdobeném interiéru ukrývá i fresky ze 14. století. Mimochodem – jde o jednu z nejvýznamnějších gotických staveb v regionu.

Polička jako město vrat

Hledáte opravdovou zvláštnost Poličky? Věž Bohuslava Martinů je bezpochyby skvělým lákadlem, ale co tahle místní vrata? Ne, neděláme si legraci. V roce 1845 zachvátil město požár a díky němu dostala řada domů místo vstupních dveřních portálů bohaté zdobená vrata v klasicistním stylu, případně i vchodové dveře.

A do dnešních dob se jich zachovalo něco kolo 30. Prohlédnout si je můžete zejména při procházce ulicemi Riegrova, Nová a Šaffova a samozřejmě i u některých domů na Palackého náměstí.

A pokud byste stále ještě neměli výletů po památkách dost, navštivte i blízký hrad Svojanov. V době běžné letní sezóny se na něm koná množství akcí. A když se cestou zastavíte v městečku Bystré, najdete místo, kde se točili Všichni dobří rodáci režiséra Vojtěcha Jasného.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.