Grandiózní Sevilla – o hrob Kryštofa Kolumba se dodnes přes s Dominikánskou republikou

Když se řekne Andalusie, vybaví se nám okamžitě právě Sevilla. Právě ona patřila k městům, která útoku Maurů v 8. století podlehla jako jedna z prvních. A arabská nadvláda jí zůstala dalších 400 let. Ovšem právě díky ní můžete dnes v tomto nádherném městě obdivovat tak jedinečné památky, jako je palác Alcázar nebo Indický archiv.

Krátce za historií města

O tom, že byla Sevilla od 8. století součástí Córdobského chalífátu jsme už mluvili. Další velké období prosperity jí přineslo objevení Ameriky. Byla totiž jediným španělským přístavem, odkud mohly lodě vyrážet na přímo. O dvě století později tu řádil černý mor a na její slávu se skoro zapomnělo. Změnilo se to až v roce 1992 díky světové výstavě EXPO. Žádné město se nechce ukázat při takové příležitosti v horším světle. Většina budov proto prošla nákladnou rekonstrukcí a Sevilla z toho těží dodnes.

Za čím se do Sevilly vypravit

Vynechat byste určitě neměli třeba Sevillskou katedrálu, postavenou na místě bývalé mešity. Vyrostla v 16. století a tak velkolepá je díky tomu, že představitelé města chtěli jejím prostřednictvím demonstrovat slávu a hodnoty křesťanství. Jde o největší katedrálu na světě, i když se jí o prvenství pravidelně snaží připravit katedrála sv. Pavla v Londýně a bazilika sv. Petra v Římě. Zápis v Guinessově knize rekordů však patří právě té Sevillské, takže se tohoto tvrzení přidržíme i my.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Největším lákadlem je údajný hrob Kryštofa Kolumba. Ano, údajný, protože na stejnou atrakci zve turisty i Santo Domingo, hlavní město Dominikánské republiky. Podle tvrzení sevillanů však sem měly ostatky slavného mořeplavce dorazit v roce 1902 z Kuby, zmítané tehdy velkými nepokoji. Kde je pravda netušíme, ani testy DNA v roce 2002 totiž nedokázaly nic potvrdit ani vyvrátit.

Indický archiv a palác Alcázar

Milovníkům mořeplavby nesmí uniknout ani Archivo de las India, kde na ně čeká expozice mořeplavectví a Kryštofa Kolumba. Pokud vám jeho vzhled bude připadat známý, nedivte se. Jeho předlohou byl totiž slavný El Escorial stojící poblíž Madridu.

A co vám nabídne palácová pevnost Alcázar? Především unikátní mudejárskou architekturu (což je maurský architektonický styl, používaný v dobách křesťanské nadvlády). Dodnes tu však sídlí královská rodina, takže i když palác jako takový je částečně přístupný stále, do královských komnat se dostanete jen ve chvíli, kdy tu jejich obyvatelé právě nejsou. A připravte se také na dlouhé fronty. Palácová pevnost Alcázar je zkrátka opravdu velkým lákadlem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.