Hrad zážitků: Rakouský Hohenwerfen je magnetem pro malé i velké návštěvníky díky přehlídce sokolnictví a spoustě akcí, které se zde pořádají

Nad údolím řeky Salzach, vysoko na kopci stojí již devět set let stará hradní pevnost Hohenwerfen, odkud je krásný výhled na město Werfen. Do Salzburku je to asi čtyřicet kilometrů. Hrad sehrál významnou roli v boji o investituru v 11. a 12. století, v němž se střetla světská a církevní moc. Dnes slouží jako muzeum a oblíbený cíl turistů nejen z Rakouska.

Mezi Berchtesgadenskými Alpami

Hrad Hohenwerfen se tyčí na srázu vysokém 623 metrů nad mořem. Obklopují ho Berchtesgadenské Alpy s impozantními výhledy. Hradní pevnost byla vybudována mezi lety 1075 až 1078 na příkaz salzburského arcibiskupa Gebharda. Později sloužil salzburským panovníkům jako vojenská základna, rezidence a útočiště. Během německé selské války v letech 1525 až 1526 sedláci a horníci z jihu Salzburku hrad zapálili a těžce poškodili.

Následně byla pevnost využívána i jako vězení s poměrně nelidskými podmínkami, mezi jejímiž zdmi vydechl naposled nejeden vězeň. Ve 30. letech 20. století hrad vyhořel, ale byl brzy obnoven. Za druhé světové války sloužil jako výukové středisko NSDAP, po válce se v něm školili rakouští četníci.

Jak se k hradu Hohenwerfen dostanete

Výchozím místem k hradu Hohenwerfen je parkoviště pod kopcem, na kterém stojí. Zde je možné odložit svého plechového miláčka a nahoru k hradu se vydat po svých. Je to něco málo přes půl kilometru chůze do kopce stinným lesem. Komu se nechce chodit, případně má s chůzí problémy, může se nechat vyvézt lanovkou, jejíž dolní stanice je kousek od parkoviště. Lanovka ho vyveze až na hradní nádvoří.

Hrad Hohenwerfen. Foto autor: Diego Delso; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Castillo_de_Hohenwerfen,_Werfen,_Austria,_2019-05-17,_DD_122.jpg

Otevírací doba je klasicky od dubna do listopadu. Hrad Hohenwerfen nyní funguje jako muzeum, v němž si lze s průvodcem prohlédnout interiéry a třeba i historické zbraně. Speciální atrakcí pro návštěvníky jsou ukázky letů dravců – orlů, sokolů, jestřábů a supů. Po celou návštěvnickou sezónu se na hradě konají různé akce – lidové slavnosti, staré obyčeje, divadelní představení, výpravy do říše pohádek, středověké rytířské slavnosti.

Díky své atraktivitě se hrad Hohenwerfen objevil i několikrát ve filmu. Asi nejznámější snímek je americké válečné drama Kam orli nelétají z roku 1968.

Zdroj: https://www.salzburg.info/cs/sights/vyletni-cile-kolem-salcburku/burg-hohenwerfen; https://en.wikipedia.org/wiki/Hohenwerfen_Castle

Hrad Hohenwerfen. Náhledové foto autor: Arne Müseler;  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hohenwerfen_castle.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.