Pláž Caorle

Itálie už otevírá pláže, pravidla jsou místy absurdní

I když se letos na zahraniční dovolenou nechystáte, určitě není od věci seznámit se s tím, co se v zahraničních letoviscích děje. Dá se totiž předpokládat, že opatření, která se právě teď zavádějí, tu s námi nějakou dobu zůstanou.

Pamatujete se například na italské pláže, na nichž se mnohdy nebylo možné doslova ani hnout? Tak právě ty se stanou nenávratnou minulostí.

Na pláž jen s časovou rezervací

Vypadalo to lákavě. Vystoupit z auta tam, kde se vám právě zalíbí, rozbalit osušku a užívat si teplého sluníčka a prohřátých vod. Ovšem ne tak v Itálii. V zemi, kde se koronavirem nakazilo přes 200 000 lidí (přičemž přes 30 000 této nemoci podlehlo), se život pomalu začíná vracet k normálu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Začalo to otevřením hranic a pokračuje otevřením pláží. Ovšem nově s přesně limitovaným počtem návštěvníků (což koneckonců čeká i naše česká koupaliště). Důležité je zachovávání odstupů. Což by měly zajistit časově vymezené rezervace (zpravidla poskytované ve speciální aplikaci). Úřady tak budou mít přesný přehled o tom, kdo a kdy pláž navštívil, což jim umožní kontaktovat všechny, kteří by se mohli dostat do styku s potenciálně nakaženým milovníkem písku a mořských vln.

Co ještě bude třeba dodržovat

Anonymita? Na tu se tady prostě nehraje. A co dál? Vzájemná vzdálenost mezi návštěvníky bude muset být alespoň jeden metr. Tomu zase napomohou nejrůznější pásky a značení. Čekat tu na vás budou také přesně označená místa, kde si budete moci rozložit slunečník. Nikde jinde si pod pokutou prostě ani neškrtnete.

A zákaz platí i pro dlouhé zdržování se u vstupu do vody. Milujete čvachtání v přílivových vlnách nebo necháváte své děti dosytosti vyřádit tam, kde se hloubka vody počítá na centimetry? Tak to si budete muset odpustit. A doporučenou vzdálenost je nutné dodržovat i ve vodě. Dobře si tedy natrénujte odhad jednoho metru – za jakýchkoli podmínek.

Pohled na pláž z dronu

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vydaný manuál (jehož autorem je samozřejmě italská vláda) také hovoří o nutnosti pravidelné dezinfekce pláží. Jak to bude vypadat, si prozatím netroufáme ani odhadnout.

Nejdříve první vlaštovky, později nejspíš celá země

Prozatím jde o omezení, platná v těch největších a nejznámějších letoviscích:

 • Ostia, Anzio a Fregene u Říma,
 • regiony Ligurie a Toskánsko,
 • Sardinie,
 • Pelosa di Sintino,
 • zátoka Costa Smeralda.

Podle všeho však jde o „testovací provoz“, na němž se mají dopady nařízených opatření otestovat. A jakmile se jednotlivé postupy ustálí, rozšíří se na celou zemi. Bohužel je velmi pravděpodobné, že něco podobného se objeví i v dalších zemích (nebo alespoň všude tam, kde se koronavirus nepovažuje jen „za chřipečku“). Máme se tedy rozhodně na co těšit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

11 komentářů

 1. Ashii Odpovědět

  Těch chyb v článku je až do nebe volající. To opravdu nikdo, kdo píše články na web, neumí psát bez chyb? Je to hnus velebnosti

  1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuju, ty dvě chybějící čárky mě mrzí. Moje nepozornost, opraveno 🙂

 2. Taňa Odpovědět

  Běžte s takovou dovolenou někam. Kdo jim za to bude platit, zdražovat se bude vsechno a buzerovat vás budou při ceste , pobytu, jídle, proste všude. Za chvilku nebudeme fakt mít dovoleno ani dýchat. Zlatý komunisti.

 3. Marťa Odpovědět

  Nechte si ty trapný komentáře o chřipečce, koronaviry tady byly, jsou a budou jenom tenhle má lepší PR. Jestli budem pokaždý takhle podělaný tak se z hnoje nevyhrabem.

 4. václav Odpovědět

  Kdo chce kam tak ať si tam jede ale se skušeností z zimní Itálie je to na pováženou -jen blbec se spálí dvakrát- takže čau lidi nenechte se zblbnout a buďte rozumní !!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *