Kaňon Stuðlagil je novou turistickou atrakcí na Islandu. Za jeho objevení může stavba vodní elektrárny

Island je nejřidčeji osídleným evropským státem. To mu ovšem nebrání v tom, aby se zařadil na třetí místo na světě s průměrným bohatstvím na dospělého jedince. V roce 2020 byl islandský stát hodnocen jako šestá nejrozvinutější země na světě a ve světovém indexu míru je na první místě. Téměř celý funguje na základě obnovitelných energií. Turisticky je Island atraktivní díky množství gejzírů, na které tu narazíte. Kromě nich tu jsou ještě stovky sopek s asi 30 aktivními vulkanickými systémy. Je tedy v této zemi na co se dívat. Novou turistickou atrakcí se stal kaňon Stuðlagil na východě Islandu. Co zajímavého tu můžete vidět?

Hlavní město Reykjavík

Na Island se zpravidla jezdí za krásou zdejší přírody. Navštěvované je hlavní město Reykjavík, které je kulturním i ekonomickým centrem. Leží na okraji polárního kruhu. Právě v něm se začalo osídlení tohoto ostrova, a to někdy v 9. století. V Reykjavíku si užijete nočního života, zahrajete si na golfovém hřišti a ochutnáte islandské speciality. Připravte se ale na nepředvídatelné počasí. V tomto městě totiž prší více než dvě stě dní v roce, ale teploty málokdy padají pod bod mrazu.

Modrá laguna. Foto autor: Hyppolyte de Saint-Rambert; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blue_Lagoon_Iceland_hdsr_2019_10_19_9999_395.jpg

Lázně Modrá laguna

Na lávovém poli v blízkosti elektrárny Svartsengi se nacházejí geotermální lázně Modrá laguna. Jsou ideální pro léčbu psoriázy. Voda v uměle vytvořené laguně je čerpaná z hlubinného vrtu. Nejprve roztočí turbínu elektrárny, projde tepelným výměníkem, který dodává teplo obcím v okolí. Teprve potom voda končí v laguně. Celoročně má teplotu okolo 39 °C a vyniká mléčně tyrkysovým zbarvením.

Stuðlagil, nově objevená přírodní památka

Na opačné straně ostrova, než leží hlavní město Reykjavík, se nachází kaňon Stuðlagil, který až do roku 2006 nebyl uváděný na žádné mapě nebo v průvodci. Důvod byl prostý – nebyl vidět. Teprve když byla vybudována nedaleko něho vodní nádrž Hálslón, která odklonila tok řeky, se kaňon ukázal v plné své kráse. Hladina vody se totiž snížila asi o osm metrů a zároveň změnila barvu z nevzhledné hnědé na průzračně tyrkysově modrou. Kaňonu Stuðlagil dominují čedičové sloupy, které svou pravidelností vypadají více jako umělé, než že je stvořila příroda ze ztuhlé lávy.

Kousek od kaňonu Stuðlagil je možné se ubytovat v kempu. Jinak nejbližší město Egilsstaðir je vzdálené asi 72 kilometrů a Reykjavík asi 597 kilometrů.

Zdroj: https://unusualplaces.org/studlagil-canyon/; https://www.bluelagoon.com/about

Kaňon Stuðlagil. Náhledové foto autor: Arni Gael; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stu%C3%B0lagil_3.png

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.