Karlovarské glóby – více, co stojí za jejich příběhem? Původně se rozdávala mnohem podivnější cena

Karlovarské glóby: Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary přinesl mnohá překvapení. Jedním z jeho symbolů jsou však rozhodně křišťálové glóby. Cesta k tomuto úžasnému výtvoru však není tak jednoduchá, jak si většina lidí myslí.

Charakteristický křišťálový glóbus v obětí půvabné ženské siluety budí dojem, jako by tu byl odjakživa – to však není vůbec pravda. Pokud se o tuto akci jen trochu zajímáte pak víte, že se symbolem festivalu stal až od roku 2000. Dvaadvaceti letům křišťálových glóbů, respektive partnerství mezi festivalem a sklárnou Moser předcházel vznik návrhu na novou podobu festivalových cen.

Vyhráli jste? Dostanete oplatku

Původní cena Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary byla totiž docela jiná a dnes nám může připadat skoro směšná, měla totiž tvar typické karlovarské oplatky, která byla umístěna v krabici od filmu. Proč ne, nevypadalo to špatně, ovšem negativa by se našla. Kvůli svému tvaru byla nepraktická a jen těžko uchopitelná, což občas dokonce komplikovalo hladký průběh slavnostních ceremoniálů. A to není nic, čím by se mělo chlubit. Nejužší tým MFF KV se proto v roce 2000 shodl na změně, jejíhož návrhu se ujal Tono Stano.

Foto: Protext

Skleněné glóby jako symbol

Sklo v tomto návrhu hrálo klíčovou roli a s jeho zpracováním byla oslovena zcela logicky místní, ale mezinárodně uznávaná sklárna Moser. A proč dostal přednost právě glób? Vysvětlení je poměrně přímočaré. Dnes důvěrně známá cena symbolizuje práci filmových tvůrců, jejich potřebu uchopit něco velkého a často abstraktního.

To zní poměrně logicky, že ano? Ovšem jakkoli toto uchopení, respektive objetí křišťálového glóbu ženskou figurou působí samozřejmě, není jednoduché ho dosáhnout. Skláři v Moseru se tak pořádně zpotí. Napasovat křišťálový objekt do náručí siluety „patřící“ Emě Černákové, druhé vicemiss ČR 2001, vyžaduje precizní broušení do ideálního tvaru. Pokud se ovšem vše povede, pak bronzová soška s na milimetry přesně vybroušeným glóbem nakonec doslova splyne.

Zdroj: Křišťálové glóby Moser letos slaví symbolických 22 let | Protext – PR služby ČTK, https://www.totalfilm.cz/2022/07/kristalove-globy-rozdany-velkou-cenu-si-varu-veze-socialni-drama-nadejne-leto/

Náhledové foto: Protext

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.