Kefalonie vděčí za svou atraktivitu mohutnému zemětřesení

Kefalonie

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč má právě Kefalonie pověst nejklidnějšího řeckého ostrova? Možná vás to překvapí, ale může za to mimo jiné i tragédie, která se tu odehrála před nějakými 70 lety.

Dodnes tu po ní zbylo množství opuštěných vesnic a vůbec tu život už zdaleka není takový, jaký byl dřív. Matka příroda zkrátka Kefalonii jednou velmi nepříjemně překvapila. Zajímá vás, o co jde?

Zemětřesení, které zvedlo ostrov do současné výšky

Dovolenou ve Středomoří si obvykle s takovým zážitkem nespojujeme. Přesto je to však možné. V roce 1953 zasáhlo Kefalonii ničivé zemětřesení a to v několika vlnách. Ta první poničila „jen“ většinu domů. Mnohem větší škody způsobila druhá vlna, následujícího ráno po té první. Země se na mnoha místech rozevřela, skály zasypávaly údolí apod. A poslední otřes byl tak silný, že celý ostrov zvedl asi o jeden centimetr do výšky. A tak zůstal dodnes.

Kefalonie

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Třetí – nejsilnější otřes, dosáhl hodnoty až 7,2 stupňů Richterovy škály. Trval sice jen minutu, ale vyvolal obří vlny cunami a další katastrofy. Nešlo si nevzpomenout na legendu, která pravila, že se Kefalonie kdysi zrodila z moře a jednoho dne ji voda opět pohltí. A celková bilance obětí? Asi 600. Lidé tu však nechtěli dále zůstat z původní populace 125 000 lidí jich tu zbyla sotva pětina. A tak to zůstalo dodnes.

Za opuštěnou romantikou tragédie

Dodnes na tuto událost upomínají mnohé opuštěné vesnice a další objekty. Osídlení se „scvrklo“ jen na několik oblastí a v Kefalonii si tak na své přijde každý, kdo dává přednost tak trochu osamělému cestování. A jaká je pravděpodobnost další tragédie? Když se podíváme do minulosti, předcházel roku 1953 rok 1911. A znovu se země rozechvěla v roce 2014, tehdy však byly následky jen velmi malé. Celkem vzato je tedy na Kefalonii celkem bezpečno, ale co kdyby…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.