Kra A-68 může vyhladit generaci tučňáků. Míří k jejich ostrovu

Tučňáci

K ostrovu v Atlantském oceánu se blíží obrovská ledová kra, která může zlikvidovat celou generaci těchto tvorů. Oceánologové ji v posledních dnech velmi pečlivě sledují. Důsledky srážky by byly drastické. Vždyť na ostrově u Jižní Georgie, který se nachází v jižní části Atlantiku, žijí miliony tučňáků nebo tuleňů či jiných živočišných druhů.   

Masa ledu označená A-68 se utrhla již v roce 2017

Kra dostala přezdívku A-68. Od antarktického ledového šelfu se odtrhla již v roce 2017. posouvala se po otevřeném moři, nicméně Západní příhon, jak se nazývá nejsilnější mořský proud na Zemi, ji strhl tam, kam by jít neměla. Ledovec si to namířil Jižní Georgii. Obavy o životy lachtanů antarktických, tuleňů sloních či tučňáků oslích, žlutorohých a královských jsou tak oprávněné.  

Poloha ledovce

Poloha ledovce: Zdroj obrázku twitter.com/mapsome

Pozoruhodná velikost ledové kry

Rozloha kry A-68 rozhodně není nijak zanedbatelná. Její plocha činí neuvěřitelných 4 200 kilometrů čtverečních. To je o 700 km více než v případě Jižní Georgie. Oceánolog Geraint Tarling hovoří o tom, že nic masivnějšího, co by mířilo tímto směrem, tady ještě nebylo. Standardně by se totiž dalo očekávat, že se ledovce v Atlantiku rozlámou na malé části, jež postupně pohltí voda. Experti mají strach, že spodní část zavadí o dno v mělčinách a zničí velkou část tamního podmořského světa.

Poloha ledovce

Poloha ledovce: Zdroj obrázku twitter.com/ReutersScience

Až 10 let než roztaje

Zmiňovaný oceánolog hovoří o tom, že v případě uvíznutí kry na úbočí ostrova bude trvat klidně i 10 let, než se kra rozlomí. Jestliže se tučňáci budou dostávat ke zdroji vody obří oklikou, nedorazí zpět za svými mláďaty, jimž hrozí smrt hladem. Jinak začnou tučňáci brzy klást vejce a v posledních dnech se narodila také spousta tuleňů. Problém je i v rozpouštějící se sladké vodě. Ta by způsobila to, že moře nebude ideálním prostředím pro fytoplankton a jiné rostliny či živočichy.

Naděje pro ostrov žije

Oceánský proud se totiž může postarat o to, že odvrátí směřování kry na poslední chvíli jinam. Nějakou škodu ale zřejmě ledovec tak jako tak napáchá.

Podívat se na pohyb ledovce můžete ostatně na tomto videu:

Pohyb ledovce: Zdroj videa YouTube kanál European Space Agency

Tučňáci: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.