Krokodýli kousali dinosaury do kotníků – přesto oni přežili a jejich vetší souputníci ne. Proč tomu tak je?

Krokodýlí ZOO Protivín

Krokodýli: Nedejte se mýlit – existovaly i opravdu velké exempláře, které by si daly k obědu klidně i dinosaura velikosti T-rexe, ale to vlastně není nakonec až tak důležité. Krokodýli patří k živočichům, kteří se za celou dobu svojí existence téměř nezměnili. Díky tomu dnes při pohledu na tyto majestátní plazy sledujeme dva miliony let starou historii. Proč ale krokodýli prošli tak málo změnami?

Jak je to vlastně s těmi krokodýly

Zatímco v současné době planetu Zemi obývá asi 25 druhů krokodýlů, v minulosti tomu bylo naopak. V období jury existovaly stovky druhů krokodýlů. Vedle běžných krokodýlů existovaly i další druhy jako:

  • krokodýli žijící v moři (krokodýl mořský žije i dnes),
  • býložraví krokodýli
  • a obří krokodýli o velikosti dinosaurů.

Krokodýly zachránila pomalá evoluce

Vývojový vzorec krokodýlů kopíruje takzvanou teorii přerušovaných rovnováh. Evoluce krokodýlů je velmi pomalá, v případě změn k nim ale dochází během velmi krátkého času a společně se změnami okolního prostředí.

U krokodýlů se vědci zaměřili na jejich velikost v jednotlivých obdobích. Na základě velikosti druhu vědci určili, kolik potravy krokodýli potřebovali, jaká byla jejich populace a také pravděpodobné vyhynutí jednotlivých druhů. Šlo o poměrně slušnou mravenčí práci, ale jak to vypadá, beze zbytku se vyplatil.

krokodýl

Foto: Pixabay

Už od počátku dokonalí – proto přežili

Snadné přizpůsobení se teplu i chladu je podle všeho hlavní evoluční výhodou. Dnešní krokodýli se vyznačují velmi efektivní stavbou těla. Stačí se na ně podívat a hned budete mít jasno. Tělesná schránka krokodýlů se snadno adaptuje na zvyšující se klimatické teploty. Ve skutečnosti se krokodýlům v extrémně teplém prostředí daří dokonce lépe. Energii, kterou běžně čerpají z potravy, berou ze slunce. U dinosaurů si zatím nejsme jistí, jak na tom byli s teplokrevností – i když poslední výzkumy ukazují ,že někteří z nich rozhodně na slunci závislí nebyli.

Tyto dva aspekty hrály velkou roli při dopadu obřího meteoritu na konci období křídy. Meteorit způsobil obrovské klimatické změny a měl za následek vyhynutí dinosaurů. A právě díky všestranné tělesné schránce krokodýli přežili extrémní oteplení a následné ochlazení.

Z vědecké práce vyplývá, že krokodýli vypadají stejně jako před miliony let z jednoho prostého důvodu. Jejich tělo je již od začátku tak dobře navržené, že se musí přizpůsobit jen při extrémních změnách.

Zdroj: https://dvojka.rozhlas.cz/jak-ze-se-po-tisici-letech-nemeni-a-proc-na-rozdil-od-dinosauru-prezili-vsechno-7461755, https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3443034-praveky-krokodyl-spolykal-dinosaura-brzy-pote-byl-take-mrtvy-vedci-popsali-unikatni

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.