Polský hrad Czocha v sobě nese českou stopu. Za vším hledejte Václava I.

V jihozápadním Polsku v Horní Lužici u přehrady Leśna stojí na rulové skále hrad Czocha. Od českého města Frýdlant je vzdálen pouhých 35 kilometrů a nejbližší česká obec Srbská ve Frýdlantském výběžku jen 8 kilometrů, což se dá v pohodě ujít i pěšky. Počátky tohoto tajemného polského hradu jsou svázány s českou historií. Kdo se v dějinách trochu vyzná, tak ho možná napadne, proč tomu tak je.

Pevnost na hranici Čech a Lužice

V polovině 13. století patřila Horní Lužice Českému království. Impuls k výstavbě hradu Czocha vzešel od Václava I., který jeho stavbu nařídil. Měla být vybudována pevnost, která by střežila hranici česko-lužickou. Z této doby pochází jeho nejstarší část – donjon. K věži byly později přistavěny obytné stavby. Ve 14. století hrad chvíli patřil i císaři Karlu IV. Na 250 let ho do vlastnictví získali Nosticové. Hrad si užil dobývání husity i Švédy. Zatímco prvním neodolal, za třicetileté války díky vyztuženým hradbám nebyl dobyt. Zato v roce 1793 kompletně vyhořel. Na počátku 19. století si ho nový majitel zrekonstruoval podle obrazu z roku 1703.

Polské Bradavice

Hrad poznamenala i druhá světová válka, zejména drancování Rudé armády. V 50. letech jeho interiéry posloužily jako dočasný domov utečenců z Řecka, jež ze země prchli v důsledku občanské války. Pak si hrad převzala polská armáda, jejíž členové se sem jezdili rekreovat. Jeho nový život začal po roce 1996, kdy byl veřejnosti zpřístupněn jako hotel a konferenční centrum. Hrad budou ještě pravděpodobné znát hráči hry College of Wizardry, která se inspirovala Harrym Potterem. Není proto divu, že se mu říkají polské Bradavice.

Hradní sklep. Foto autor: Slawek Skierka; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zamek_Czocha_03.jpg

Co na hradě uvidíte

Kromě toho, že hrad Czocha funguje jako hotel, tak je možné si jeho interiéry prohlédnout s průvodcem. Prohlídka návštěvníky zavede do skrytých chodeb, do velkého Rytířského sálu, na expozici komunikační techniky používané polskou armádou v době socialismu. Zajímavá je i návštěva zámecké pokladnice s ocelovými a betonovými dveřmi nebo knihovny plné zednářské symboliky. Pozoruhodná je Knížecí komnata spojená s legendou o padacích dveřích pod manželskou postelí.

Zdroj: https://zamekczocha.com/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Czocha_(hrad)

Hrad Czocha. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.